Szukaj

Gorączka – przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Gorączka może mieć wiele różnych przyczyn. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki powodujące podwyższoną temperaturę. Warto je znać, aby móc odpowiednio zareagować.

Gorączka – przyczyny

Zakażenie grypopodobne,  przewlekłe i ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc

To najpopularniejsze przyczyny wywołujące u nas gorączkę. W tym wypadku, jak i w większości, podwyższona temperatura nie jest jedynym objawem towarzyszącym tym stanom chorobowym. Aby móc mówić o którymś z tych schorzeń musimy odczuwać oprócz podwyższonej temperatury także inne dolegliwości. Należy pamiętać, że jeśli zauważymy u siebie pewien zestaw takich objawów, które nie ustępują po tygodniu, a czasem nawet nasilają się, a towarzysząca  im gorączka wzrasta powyżej 39 stopni, należy udać się do lekarza.

Objawy towarzyszące:

Ból głowy, bóle kończyn, kaszel, chrypka, drapanie w gardle, ropna plwocina, ból w klatce piersiowej.

Jeśli występują u nas silne poty, duszność, dreszcze i gorączka z kaszlem, któremu towarzyszy odkrztuszanie plwociny to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to zapalenie płuc. W takim przypadku szybka wizyta u lekarza jest konieczna.

Zapalenie migdałków, gardła, krtani strun głosowych, tarczycy

Gorączka jest elementem także i tych chorób, ale nie jest odosobnioną dolegliwością. Kiedy towarzyszą jej inne, niżej wymienione, a temperatura nie spada poniżej 39 stopni, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Objawy towarzyszące

Trudności i dolegliwości przy przełykaniu, ból głowy, powiększenie węzłów chłonnych szyi, silna chrypka, ból podczas mówienia.

Kiedy oprócz gorączki występuje chrypka i ból gardła w konkretnym miejscu, a mianowicie w rzucie tarczycy istnieje możliwość, że jest to zapalenie tarczycy. Nie należy odkładać wizyty u lekarza, tylko skontaktować się z nim jak najszybciej.

Zakażenie żołądkowo- jelitowe, choroba jelit

Jeżeli podwyższona temperatura, jak poprzednio, nie obniża się, a nawet stale rośnie, a pozostałe objawy także nie ustępują w przeciągu trzech dni należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Objawy towarzyszące

Wymioty, ból brzucha, brak apetytu, spadek wagi ciała biegunka.

Zapalenie ucha środkowego lub zatok przynosowych

Przy podejrzeniu tego typu chorób należy od razu skontaktować się z lekarzem. Oprócz wysokiej gorączki pozostałe dolegliwości skupione wokół głowy są dość bolesne i dokuczliwe, dlatego jak najszybciej należy zasięgnąć opinii lekarza, który rozwieje lub potwierdzi nasze podejrzenia.

Objawy towarzyszące

Ból głowy, wodnisty lub ropny wyciek z ucha, ból czoła i szczęki, bóle między oczami a policzkami, bóle ucha.

Zapalenie pęcherza, dróg moczowych lub miedniczek nerkowych

Przy tych schorzeniach wizyta u lekarza jest konieczna. Oczywiście gorączka nie jest jedyną dolegliwością, poprzez która nasz organizm daje nam znać, że dzieje się coś złego. Kiedy spostrzeżemy pozostałe objawy, nie ma na co czekać, należy odwiedzić gabinet lekarski jak najszybciej.

Objawy towarzyszące

Częstsze niż zwykle oddawanie moczu, ból przy jego oddawaniu,     ból pleców w okolicy lędźwiowej promieniujące do pęcherza moczowego.

Zapalenie jajników, jajowodu, sutka, gorączka połogowa

Te występujące u kobiet schorzenia również charakteryzuje wysoka, utrzymująca się gorączka zwłaszcza po urodzeniu dziecka oraz ból występujący w podbrzusza. Choroby te wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem i podjęcia właściwego leczenia. Zwłoka może tylko negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia, który będzie się pogarszał.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego lub wyrostka robaczkowego

Gorączka i ból w prawym podbrzeżu pojawiające się falami albo ból w prawym podbrzuszu, napięty, twardy brzuch, nudności i wymioty to oznaki wyżej wymienionych chorób. Szczególnie w drugim przypadku, gdy zachodzi podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego należy natychmiast udać się do lekarza i w żadnym wypadku nie zwlekać z wizytą.

Gorączka po zażyciu leków

Podwyższona temperatura może być niestety również skutkiem ubocznym zażywanych przez nas leków. Jeśli towarzyszy jej ból gardła lub biały nalot na nim, to może być to objaw uszkodzenia układu krwionośnego wskutek ubocznego działania leków.

Choroby zagrażające życiu

Wysoka gorączka w połączeniu z takimi objawami jak sztywność karku, nadwrażliwość na światło, zawroty głowy, nudności to najprawdopodobniej oznaka zapalenia opon mózgowych. Kontakt z lekarzem powinien być w takim przypadku natychmiastowy. Niebezpieczny jest również udar cieplny, któremu także towarzyszy podwyższona temperatura oraz sucha skóra, zawroty głowy, mdłości i zaburzenia przytomności po długim pobycie na słońcu. Kiedy natomiast mamy do czynienia z gorączką, której towarzyszy ból i zaczerwienienie oczu z nagłym pogorszeniem widzenia, zawrotami i bólem głowy to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to jaskra czyli podwyższone ciśnienie w oku. Jest ono równie niebezpieczne co poprzednio wymienione choroby, zatem wizyta i konsultacja z lekarzem muszą być natychmiastowe.

W przypadku gdy stan podgorączkowy utrzymuje się przez dłuższy czas (ponad trzy tygodnie), a oprócz tego towarzyszą mu kaszel, poty nocne oraz spadek wagi ciała należy koniecznie udać się na wizytę w gabinecie lekarskim. Objawy te mogą być przyczynami bardzo poważnych chorób, takich jak gruźlica, rak płuc, AIDS, niedokrwistość. Nie można tego bagatelizować i trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, bo tylko szybkie rozpoznanie i podjęcie natychmiastowego leczenia pomoże nam skutecznie walczyć z tymi chorobami.

Komentarze do: Gorączka – przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz