Szukaj

Połogowe zapalenie piersi

Podziel się
Komentarze0

Karmienie piersią nie jest tylko pięknym budowaniem więzi z  maleństwem. Niestety często ta czynność wiąże się z pojawieniem się stanów zapalnych. Do takich zaliczamy zapalenie sutka, czyli połogowe zapalenie piersi.

Rozwija się ono w początkowej fazie połogu, chociaż zdarza się że pojawia się ono w każdej innej fazie karmienia. Zapalenie może się rozwinąć w jednej lub dwóch piersiach. Przyczyn powstania połogowego zapalenia piersi jest kilka. Główną przyczyną pojawienia się tego stanu chorobowego jest zastój mleka wynikiem dużej produkcji mleka lub rzadkich karmień. Kiedy pęka sutek może dostać się do niech poprzez buzie dziecka bakteria do przewodu mlekowego co przyczynia się do powstania zapalenia. Ponadto kobieta po porodzie ma obniżoną odporność co jest spowodowane stresem, zmęczeniem a czasem także nieodpowiednim karmieniem.

Objawy:
  • Zaczerwienienie oraz obrzęk sutka
  • Silny ból
  • Stwardnienie
  • Ponadto dolegliwości zbliżone do grypowych, takie jak dreszcze oraz gorączka
Kiedy zauważysz u siebie takie dolegliwości powinnaś, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem gdyż szybkie leczenie jest niezbędne. Leczenie najprawdopodobniej będzie polegało na przyjmowaniu leków przeciwbólowych oraz antybiotyków, stosowaniu wilgotnych okładów rozgrzewających na piersi a także zwiększeniu ilości przyjmowanych płynów. Poprawę powinnaś poczuć po 36-48 godzinach od rozpoczęcia leczenia. Jeżeli tak się nie stanie skonsultuj się ponownie z lekarzem, tak by ewentualnie mógł on zmienić przepisany Ci antybiotyk.

Leczenie i stan zapalny nie powodują, że musisz odstawić dziecko od piersi. Wręcz przeciwnie musisz opróżniać chorą pierś, tak by mleko nie zostawało w przewodach mlecznych i nadal nie wywoływało stany chorobowego. Jeżeli ból przy karmieniu czy też odciąganiu mleka jest bardzo silny, staraj się na przykład wykonywać tą czynność leżąc w ciepłej kąpieli, pamiętaj by nie używać wtedy elektrycznego odciągacza!

Jeśli zbyt wcześnie zakończysz leczenie lub zbyt późno zgłosisz się do lekarza możesz spowodować, że w piersi rozwinie się ropień sutka.

Komentarze do: Połogowe zapalenie piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz