Szukaj

Obrzezanie kobiet: ONZ wydaje pierwsze postanowienie

Podziel się
Komentarze0

W poniedziałek, 26 listopada w Nowym Jorku, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło pierwszą uchwałę potępiającą okaleczanie żeńskich narządów płciowych. Te praktyki, w tym także obrzezanie, dotyczą 140 milionów kobiet na całym świecie. Okaleczanie żeńskich narządów płciowych jest zakazane w dwudziestu krajach afrykańskich, w Europie, w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, ale nigdy dotąd nie było potępiane przez znajdujące się na tak wysokim poziomie organy ONZ.Jednogłośna decyzja

Włoski ambasador ONZ, Cesare Ragaglini, jeden z głównych zwolenników tej inicjatywy, twierdzi, że nie będzie szczędzić wysiłków, aby osiągnąć cel, którym jest zakończenie okaleczania żeńskich narządów płciowych w ciągu jednego pokolenia. Dziś, cel ten jest bliższy niż kiedykolwiek.

Ponad 110 państw, w tym pięćdziesiąt afrykańskich, wspólnie poparło tekst, który wymaga od państw członkowskich „uzupełnienia środków karnych przez działania edukacyjne i informacyjne”.


Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (OIM), okaleczenia dotyczą  od 100 do 140 mln dziewcząt i kobiet na całym świecie, a praktyka ta rozszerzyła się w ostatnich latach na kraje zachodnie z powodu zwiększonej migracji.

Co mówi prawo we Francji?

Prawo francuskie jest bezlitosne dla sprawców lub osób odpowiedzialnych za obrzezanie i infibulację, skazując ich na 10 lat pozbawienia wolności oraz 150 000 euro grzywny za przemoc, okaleczenie lub spowodowanie trwałego inwalidztwa. W przypadku okaleczeń popełnionych na nieletnich poniżej 15 roku życia, kary sięgają do 20 lat pozbawienia wolności.

Obecnie, we Francji żyje 55 000 okaleczonych kobiet. Biorąc pod uwagę ten czyn, który jest poważną obrazą dla godności, integralności i życia kobiety, zabieg chirurgiczny rekonstrukcji łechtaczki jest już skutecznie przeprowadzany we Francji i refundowany przez Fundusz Społeczny.

Komentarze do: Obrzezanie kobiet: ONZ wydaje pierwsze postanowienie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz