Szukaj

Naukowcy donoszą: kobiety przyjmujące lek immunosupresyjny mogą karmić piersią bez szkody dla niemowląt

Podziel się
Komentarze0

Kobiety karmiące piersią, które przyjmują tacrolimus (lek immunosupresyjny), mogą być spokojne. Karmienie piersią nie zwiększy stopnia, w jakim dziecko jest narażone na negatywne działanie lekarstwa. Wyniki badań na ten temat zostaną opublikowane w następnym numerze czasopisma „Clinical Journal of the American Society of Nephrology”.To dobra nowina zarówno dla kobiet po przeszczepach, jak i dla tych, które przyjmują lek z innych powodów.

Wcześniej kobietom zażywającym tacrolimus doradzano rezygnację z karmienia piersią w związku z ryzykiem, że lek mógłby zostać przekazany niemowlęciu, co potencjalnie zaburzyłoby rozwój jego systemu immunologicznego.

Kate Bramham z King’s College London, członek Royal College of Physicians wraz ze swoimi kolegami badała, w jakim stopniu za pośrednictwem mleka kobiecego lek może przedostać się do organizmu dziecka.

Przebadano 14 kobiet, które zażywały tacrolimus w czasie ciąży i laktacji, oraz ich 15 dzieci (spośród których 11 karmiono wyłącznie piersią).


Najważniejsze odkrycia:

• dzieci kobiet przyjmujących tacrolimus w chwili narodzin miały wysokie stężenie tego leku we krwi. Prawdopodobnie przenosił się poprzez łożysko. Wskaźnik spadał, gdy wątroba usuwała lek z organizmu.

• zarówno dzieci karmione piersią, jak i te karmione z butelki usunęły lek z organizmu w takim samym tempie (najczęściej w ciągu dwóch tygodni).

• mleko kobiet przyjmujących tacrolimus zawierało tylko niewielki poziom leku. Gdyby niemowlęta miały przyjmować taką samą dawkę leku w przeliczeniu na jeden kilogram masy ciała jak ich matki, musiałyby spożywać dziennie średnio 150 litrów mleka.

„Nasze badanie wykazało, że karmienie piersią nie skutkowało znaczącym zwiększeniem się poziomu leku we krwi. Chociaż potrzeba większej ilości badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania tacrolimus, wyniki przeprowadzonego badania sugerowałyby, że kobiety, które chcą karmić swoje dzieci piersią, nie powinny być zniechęcane do tego pomysłu”, mówi dr Bramham.

Komentarze do: Naukowcy donoszą: kobiety przyjmujące lek immunosupresyjny mogą karmić piersią bez szkody dla niemowląt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz