Szukaj

Mięśniaki macicy a zaburzenia płodności

Podziel się
Komentarze0

Blisko połowa Polek w wieku 16-35 w przypadku zdiagnozowania u nich schorzenia związanego z układem rozrodczym, np.: mięśniaków macicy, obawiałaby się problemów z zajściem w ciążę – wynika z badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richteri. Jednocześnie około 60% kobiet obawia się braku możliwości wyleczenia choroby. A jak jest w rzeczywistości? Czy mięśniaki macicy mogą utrudniać poczęcie?

Mięśniaki macicy a zaburzenia płodności

- Zdarza się, że mięśniaki macicy wykrywane są właśnie w trakcie wizyty pacjentki, która ma problem z zajściem w ciążę. Mięśniaki mogą powodować ucisk na jajowody, a tym samym utrudniają transfer zapłodnionej komórki jajowej do macicy. W innych przypadkach mogą prowadzić do poronień lub przedwczesnych porodów. Jednak warto podkreślić, że odpowiednie, indywidualnie dostosowane leczenie może przywrócić płodność kobietom, które przez wiele lat miały problem z zajściem w ciążę lub doświadczały poronień z powodu występowania mięśniaków macicy – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Mięśniaki macicy a planowanie ciąży


- Planując potomstwo, kobieta powinna udać się na kompleksowe badania, w tym szczególnie ginekologiczne. Jeżeli istnieją nieprawidłowości, które mogą zaburzać płodność lub negatywnie wpływać na przebieg ciąży, jest duże prawdopodobieństwo, że zostaną wykryte podczas wizyty u lekarza i dzięki temu zostaną podjęte odpowiednie kroki. W przypadku mięśniaków macicy wykrytych u kobiet planujących ciążę w bliższej lub dalszej perspektywie stosowane są odpowiednie metody leczenia. W zależności od ich umiejscowienia i wielkości może to być jego operacyjne usunięcie lub zastosowanie metody farmakologicznej – dodaje prof. Dębski.


Mięśniaki macicy w ciąży

O mięśniakach macicy kobieta może dowiedzieć się podczas rutynowej wizyty u ginekologa już w trakcie ciąży. Taka informacja powoduje lęk o rozwój, zdrowie i ewentualną utratę dziecka. Prof. Romuald Dębski tłumaczy, że w takich sytuacjach podstawą są częstsze wizyty u ginekologa (częstotliwość ustalana indywidualnie), który będzie kontrolował rozwój płodu i zareaguje w razie zagrożenia. Przede wszystkim jednak, nie należy panikować. Podczas swojej praktyki prowadziłem ciąże u wielu kobiet z mięśniakami macicy, które szczęśliwe donosiły ciążę i mają zdrowe dzieci.

Mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA - Ciąża jest bardzo specyficznym czasem dla kobiety, w którym zwracamy uwagę na najdrobniejsze szczegóły związane ze zdrowiem swoim i dziecka. W przypadku, gdy zagrożenie pojawia się bezpośrednio w miejscu, gdzie płód się rozwija, lęk wzrasta i przeradza się wręcz w panikę. Co kobieta może zrobić w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności słyszy się ze wszystkich stron o zachowaniu spokoju, ale tylko kobieta w ciąży będzie wiedziała, jak jest to trudne w jej stanie. Dlatego przede wszystkim, należy poprosić ginekologa o dokładne informacje odnośnie zagrożenia i sposobów postępowania. Rzetelna wiedza na temat choroby i jej ewentualnych następstwach pozwoli obniżyć lęk i przygotować się do ewentualnego działania. Rozmowa z bliską osobą – partnerem, przyjaciółką, siostrą, może być źródłem wsparcia psychicznego, jak i fizycznego. Warto też ograniczyć czas, w którym kobieta myśli nad swoimi dolegliwościami i analizuje swój problem, układa różne, często negatywne scenariusze tego, co się może zdarzyć. Dlatego ważne jest, aby zachować rytm dnia, uczęszczać na ulubione zajęcia, pamiętać o innych sferach swojego życia. Warto także skorzystać z doświadczenia bliskich kobiet.

Komentarze do: Mięśniaki macicy a zaburzenia płodności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz