Szukaj

Kreatyna pomaga kobietom przezwyciężyć poważną depresję

Podziel się
Komentarze0

Suplement wspomagający przyrost mięśni znacznie poprawia czas i jakość zdrowienia. W najnowszych badaniach naukowcy z trzech południowokoreańskich uniwersytetów oraz z Uniwersytetu w Utah dowodzą, że kobiety z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi, które dodają do swojej dziennej dawki leków 5 gramów kreatyny, doświadczają dwa razy szybszego i długotrwałego złagodzenia objawów choroby, dwukrotnie częściej niż kobiety, które przyjmują same antydepresanty.Wyniki badań, opublikowane 3 sierpnia 2012 roku na łamach American Journal of Psychiatry online, oznaczają, że kontrolowane przez lekarza przyjmowanie kreatyny może zapewnić względnie tani sposób na poprawę wyników leczenia u kobiet, które nie reagują dobrze na leki z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny).

"Jeśli jesteśmy w stanie sprawić, że ludzie czują się lepiej w krótszym czasie, jest większa szansa, że pozostaną przy swoim lekarstwie i ostatecznie uzyskają lepsze wyniki," stwierdza główny autor badań, Perry F. Renshaw, doktor nauk medycznych, magister zarządzania i profesor psychiatrii ze szkoły medycznej Uniwersytetu w Utah.


Gdy wstępne wyniki badań zostaną potwierdzone w dalszych dłuższych testach, korzyści przyjmowania kreatyny mogą bezpośrednio wpłynąć na życie wielu mieszkańców stanu Utah.

Szacuje się, że przypadki depresji w tym stanie występują 25% częściej niż na pozostałych obszarach Stanów Zjednoczonych. Wiąże się to również ze znacznymi wydatkami, ponoszonymi zarówno przez władze stanowe jak i pojedynczych mieszkańców.

Kreatyna jest aminokwasem produkowanym przez ludzką wątrobę, nerki oraz trzustkę. Spotyka się go również w mięsie i rybach. W organizmie jest ona przetwarzana w fosfokreatynę i magazynowana w mięśniach.

Podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń fosfokreatyna przetwarzana jest w adenozyno-5'-trifosforan (ATP), ważne dla komórek źródło energii. Z tego powodu kreatyna stała się popularnym suplementem wśród kulturystów i sportowców starających się zwiększyć masę mięśni lub podnieść swoje zdolności atletyczne.  

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób kreatyna jest w stanie zwalczać depresję, ale profesor Renshaw i jego współpracownicy sugerują, że zapewniany przez nią znaczny wzrost zasobów energii, włączając w to wzrost produkcji fosfokreatyny, może prowadzić do wcześniejszej i lepszej reakcji organizmu na antydepresanty.

Komentarze do: Kreatyna pomaga kobietom przezwyciężyć poważną depresję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz