Szukaj

Kobiety, które rodzą dzieci żyją dłużej

Podziel się
Komentarze0

Reprodukcja to istotny etap biologiczny w życiu kobiety, który związany jest z wieloma zmianami natury fizjologicznej i endokrynologicznej. Jak wynika z badania opublikowanego w BMC Medicine, konkretne czynniki reprodukcyjne u kobiet mogą też zmniejszać ryzyko przedwczesnej śmierci.

Do tej pory badania naukowe skupiały się na indywidualnych czynnikach reprodukcyjnych i związanymi z nimi ogólnym ryzykiem wcześniejszej śmierci i śmierci wywołanej konkretnymi chorobami, ale nie powstało jeszcze opracowanie, które pokazywałoby jak wszystkie te czynniki razem wpływają na ogólny stan zdrowia kobiety.

Ponieważ czynniki reprodukcyjne są ze sobą blisko związane, naukowcy przyjrzeli się teraz w jednym badaniu kilku cechom rozrodczym naraz odnosząc je zarówno do ogólnego ryzyka śmierci, jaki i śmierci z powodu raka czy chorób sercowo-naczyniowych.

Zespół prowadzony przez Melissę Merritt z londyńskiego uniwersytetu Imperial College London w Wielkiej Brytanii, przeanalizował dane 322 972 kobiet z 10 krajów, które wzięły udział w European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) - jednym z największych na świecie badaniu kohortowym, którego celem było znalezienie przyczyn występowania u kobiet raka oraz innych chorób przewlekłych, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego.

Uczestniczki badania pytane były o ich dietę, styl życia i historię medyczną. Każda z kobiet była obserwowana średnio przez 12,9 roku, w którym to czasie odnotowano 14 383 zgonów ogólnie, w tym 5 938 zgonów z powodu raka i 2 404 zgonów z powodu chorób układu krążenia.

Konkretne czynniki zmniejszające ogólne ryzyko śmierci

Niższe ogóle ryzyko śmierci zauważono u kobiet, które urodziły w wieku 26-30 lat; ryzyko było wyższe dla tych, którzy urodziły wcześnie, w wieku 20 lat lub mniej, lub później, w wieku 31 lat lub więcej. Zmniejszone ryzyko śmierci stwierdzono także u kobiet, które karmiły piersią, w porównaniu do kobiet, które nie karmiły w ten sposób.

U kobiet, które zaczęły miesiączkować w wieku 15 lat lub więcej występowało niższe ryzyko śmierci w porównaniu z kobietami, u których menstruacja rozpoczęła się przed 12 rokiem życia.

Zmniejszone ogóle ryzyko śmierci można też było zauważyć u kobiet, które nigdy nie stosowały doustnych środków antykoncepcyjnych, pod warunkiem, że nigdy nie paliły lub rzuciły palenie.

Mniejsze ryzyko raka lub chorób układu krążenia

Ryzyko zachorowania na raka było mniejsze u kobiet, które rodziły, w porównaniu do kobiet, które nie miały dzieci wcale. Co więcej, ryzyko było mniejsze u kobiet, które miały dwójkę lub trójkę dzieci w porównaniu do kobiet, który urodziły tylko jedno dziecko.

Mniejsze ryzyko zachorowania na raka występowało także u kobiet, które nie stosowały nigdy tabletek antykoncepcyjnych i nigdy nie paliły lub przestały palić.

Z kolei mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia zostało powiązane zarówno z rodzeniem dzieci, karmieniem piersią, jak i rozpoczęciem miesiączkowania po 15 roku życia.

Komentarze do: Kobiety, które rodzą dzieci żyją dłużej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz