Szukaj

Jak przygotować się do cytologii?

Podziel się
Komentarze0

Cytologia – przestrach niektórych Pań, bo z badaniami ginekologicznymi nie ma żartów. Zaleca się ich wykonywanie młodym kobietom, które właśnie rozpoczęły życie seksualne, później badanie to należy wykonywać regularnie, najlepiej raz w roku.

Jak przygotować się do cytologii?

Cytologia pozwala wykryć u kobiet wszelkie zmiany w narządach rodnych. Od stanów zapalnych, przez nadżerki, po zmiany nowotworowe. Dzięki temu badaniu można ocalić swoje życie przed rakiem szyjki macicy.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Wygodnie siadamy na ginekologicznym fotelu, relaksujemy się i nawet nie wiemy kiedy jest już po wszystkim. Wszystko trwa bardzo krótko i absolutnie nic nie boli. Podczas badania lekarz przy pomocy wziernika wprowadzonego do pochwy pobiera próbkę złuszczonego nabłonka szyjki macicy. To naprawdę tylko groźnie brzmi. Później pobrane komórki poddaje się ocenie mikroskopowej.

Przydział do grupy cytologicznej

Wyniki badania przedstawione są opisowo według protokołu Bethesda. Do wyników badania zazwyczaj określona jest grupa cytologiczna. I tak mamy podział:

  • I grupa –wszystko w porządku,
  • II grupa – najczęściej występujący wynik, zwłaszcza u kobiet prowadzących życie seksualne,  w rozmazie obecne są komórki zmienione zapalnie, ale nie widać komórek nieprawidłowych
  • III grupa – w rozmazie widać komórki nieprawidłowe, mogą one przekształcić się w nowotwory, trzeba działać – lekarz na pewno zaleci dodatkowe badania,
  • IV grupa – w rozmazie widać komórki nieprawidłowo się rozwijające, które mogą świadczyć o istnieniu raka przedinwazyjnego, który wcześnie wykryty jest w 100% uleczalny.
  • V grupa – świadczy o nowotworze złośliwym.

Aby wynik badania był w pełni wiarygodny należy się do niego odpowiednio przygotować.

Kiedy najlepiej poddać się badaniu?

Najodpowiedniejszy moment to pierwsza połowa cyklu, od 2 dnia po zakończeniu miesiączki do 4 dnia przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia.

Czego nie powinnyśmy robić?

Po pierwsze nie umawiajmy się na badanie podczas miesiączki, wtedy na pobranym materiale komórkowym będzie zbyt dużo czerwonych krwinek, tym samym wykrycie nieprawidłowości stanie się niemożliwe. Cytologii nie wykonujmy też, kiedy doskwiera nam ostry stan zapalny w okolicach dróg rodnych. Poczekajmy z badaniem na wyleczenie choroby.

Najlepiej powstrzymać się od współżycia, dwa dni przerwy będą całkiem w porządku. Nie używajmy tez wibratorów. Nie poddawajmy się innym badaniom ginekologicznym, a jeśli stosujemy jakieś leki dopochwowe, odstawmy je do czasu wykonania badania.

Bezpośrednio przed samym badaniem należy pamiętać o umyciu okolic intymnych żelem o kwaśnym odczynie. I to tyle. Tyle, jeśli jesteś w wieku rozrodczym.

Cytologia w starszym wieku

Dla kobiet przechodzących okres menopauzy, lub w okresie pomenopauzalnym, konieczne jest dodatkowe przygotowanie. Nasze ciało zmienia się wraz z wiekiem, także hormonalnie i właśnie u starszych kobiet dochodzi do zmian zanikowych w błonach śluzowych narządów rodnych, a to wiąże się z utrudnieniami w diagnostyce. Tak więc, około tydzień przed spodziewaną cytologią należy zacząć stosować dopochwowe globulki zawierające estrogen, ale co ważne, o tym musi zadecydować lekarz ginekolog!

Autor: Justyna Biernacka

Komentarze do: Jak przygotować się do cytologii?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz