Szukaj

Dysplazje - zmiany komórkowe w obrębie szyjki macicy

Podziel się
Komentarze0

Dysplazje są to zmiany komórkowe, jakie następują w obrębie szyjki macicy. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż są niewyczuwalne i nie dają żadnych dolegliwości.Dysplazje odkrywa się zazwyczaj podczas rutynowych badan kontrolnych. Umiejscowienie zmian jest uwarunkowane wieloma czynnikami, składają się na nie między innymi wiek pacjentki. Dysplazja może pojawić się bezpośrednio przy ujściu macicy albo wewnątrz kanału szyjki macicy.

Materiał komórkowy zostaje pobrany podczas badania ginekologicznego szpatułką oraz specjalną szczoteczką. Po pobraniu materiał poddaje się badaniom oraz ocenie. Wyniki analityk medyczny poda w skali zależnie od nasilenia zmian. Badanie cytologiczne jest obecnie jedynym skutecznym badaniem profilaktycznym w ginekologii. A jest to spowodowane faktem, że dzięki temu badaniu można stwierdzić obecność zmienionych komórek, zanim jeszcze rozwinie się rak.

Kiedy poddać się badaniu profilaktycznemu?


Najlepszym czasem na wykonanie tego badania, jest okres jajeczkowania. Ujście macicy kobiety jest wtedy lekko otwarte i łatwiej jest wykonać badanie, a tym samym zaobserwować zmiany.


Czynniki sprzyjające rozwojowi dysplazji

  • Przewlekłe infekcje bakteryjne czy grzybicze
  • Ryzyko zwiększa przyjmowanie hormonów jak pigułka antykoncepcyjna
  • Niedostateczna higiena osobista partnera może spowodować podrażnienie tkanki
  • Spora grupa kobiet stwierdza, że w miesiącach kiedy doszło do rozpoznania dysplazji były pod silnym stresem. To dowodzi, że czynniki stresogenne mają duży wpływ na ujawnienie się choroby.

Wszystko to powoduje, że jesteśmy bardziej narażone na rozwój dysplazji a co za tym idzie nowotworu szyjki macicy.

Pamiętaj, że wyniki badań nie są czymś jednokierunkowym, one zawsze mogą ulec poprawie.

Jeżeli Twoje wyniki są jednoznaczne lekarz na pewno porozmawia z Tobą o możliwości operacji i tym, jak będzie przebiegało leczenie. Zabieg polega na usunięciu zmienionego obszaru chorobowego wokół ujścia macicy. Zabieg ten fachowo nazywany konizacją ma na celu usunięcie zmian , jak także umożliwia dokładne zbadanie mikroskopowe. Oczywiście zabieg ten niesie ze sobą ryzyko pewnych powikłań między innymi: szyjka macicy w trakcie zabiegu ulega osłabieniu, a to może spowodować problemy podczas ciąży. W skrajnych przypadkach może nastąpić zbyt wczesne rozwarcie szyjki, a tym samym poronienie.

Komentarze do: Dysplazje - zmiany komórkowe w obrębie szyjki macicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz