Szukaj

Do ginekologa nie tylko z problemem

Podziel się
Komentarze0

Kobiety najczęściej zgłaszają się do gabinetu ginekologicznego dopiero w przypadku zauważenia u siebie pierwszych niepokojących objawów infekcji czy choroby, czyli wtedy gdy wizyta staje się już koniecznością – wynika z obserwacji ekspertów.

Do ginekologa nie tylko z problemem

Tymczasem właściwa troska o zdrowie intymne wymaga bardziej świadomego podejścia, które związane jest z profilaktyką – tłumaczą eksperci kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”.

Na co dzień kobiety pamiętają o wielu sprawach. Coraz częściej zwracają uwagę na prawidłową dietę czy dbanie o regularną aktywność fizyczną. Niestety mało która Polka traktuje również wizytę u ginekologa jako jeden z podstawowych elementów dbania o siebie. Jeśli kobieta nie cierpi na żadne dolegliwości i nie jest w ciąży, konsultacje ginekologiczne powinny być zaplanowane w jej rocznym grafiku dwukrotnie. Najtrudniej jednak zmobilizować się do takiej wizyty kiedy nic nam nie dolega.

Jako lekarzowi zależy mi, aby Polki nie traktowały wizyty w moim gabinecie jako nieprzyjemnej konieczności, a mnie ginekologa jako specjalisty wyłącznie od powstałych już infekcji czy prokreacji. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że niełatwo jest paniom poczuć się komfortowo podczas badania ginekologicznego, a pytania, które zadaję, nie skłaniają do swobodnej rozmowy. Chciałbym jednak, aby kobiety zrozumiały, że szczegółowy wywiad jest niezbędny do postawienia trafnej diagnozy. Dlatego zachęcam moje pacjentki do konsultacji i częstszych wizyt – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wstyd, strach przed chorobą, czy brak czasu nie są i nie mogą być wymówką, by odkładać wizytę u ginekologa. Ważne jest, aby kobiety pamiętały, że niektóre choroby rozwijają się bezobjawowo i tylko zmiana podejścia do badań ginekologicznych pozwoli im bez obaw korzystać z życia. Odbywanie wizyt u lekarza ginekologa to naturalny sposób dbania kobiety o własne zdrowie, jak  również ważny przejaw jej szacunku do swojego ciała i troski o siebie. Starajmy się, by na konsultacje ginekologiczne zawsze znalazło się miejsce w naszych kalendarzach.


Lekarz jest przecież po to, by nam pomagać w rozwiązywaniu zdrowotnych problemów i podpowiadać najlepsze działania profilaktyczne - traktujmy go jak partnera w poszukiwaniu wiedzy o funkcjonowaniu naszego ciała, zadawajmy pytania, oczekujmy rzetelnego i taktownego postępowania – komentuje dr Aleksandra Borkowska, psycholog, ekspert kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”.

Jak przed każdym ważnym spotkaniem, tak i przed wizytą u ginekologa, warto poświęcić chwilę, aby się do niej przygotować. Pamiętaj o kilku podstawowych sprawach:
  • Zanotuj, o co chcesz zapytać. Często pod wpływem stresu zapominamy o niektórych kwestiach i potem nadal borykamy się z wątpliwościami. Dlatego wcześniej zapisz na kartce wszelkie nurtujące Cię pytania.
  • Przygotuj podstawowe informacje. Ginekolodzy mają ten sam określony zestaw pytań, które muszą zadać każdej pacjentce. Pytania te dotyczą m.in. daty ostatniej miesiączki, długości cyklu menstruacyjnego i dolegliwości, które mogą występować podczas miesiączkowania. Jeśli zależy Ci na tym, aby wizyta przebiegła sprawnie, zawsze miej przygotowane te informacje.
  • Załóż odpowiednie ubranie. W dniu wizyty ubierz się w dłuższą bluzkę lub tunikę, która podczas badania da Ci poczucie większej intymności. Za parawanem w gabinetach ginekologicznych zazwyczaj znajdują się jednorazowe spódniczki i klapki. Zawsze możesz o nie zapytać lekarza.
  • Pamiętaj o higienie. Zarówno Tobie jak i lekarzowi będzie komfortowo, jeśli przed konsultacją zadbasz o swoje ciało. Jeśli masz taką możliwość, weź przed wizytą prysznic. W innym przypadku poczucie świeżości przywrócą specjalne mokre chusteczki do higieny intymnej.
O co warto pytać?


Chętnie odpowiadam na wszelkie wątpliwości, także tych pań, które nie mają problemów ze zdrowiem, ale chcą poznać zasady prawidłowej profilaktyki. Warto, aby Polki konsultowały się ze swoim ginekologiem również w sytuacji, kiedy w ich życiu następują jakieś zmiany, które mogą powodować zachwianie równowagi flory bakteryjnej pochwy. Zaliczamy tu np. podróże czy też nową aktywność fizyczną, chociażby korzystanie z basenu. Pacjentki powinny zostać poinformowane o możliwości i prostych sposobach zapobiegania różnym infekcjom, np. poprzez stosowanie probiotyku w tamponie – dodaje dr n. med. Grzegorz Południewski.

Czasami nawet gdy nie mamy problemów z naszym zdrowiem intymnym, na co dzień mogą pojawić się pewne wątpliwości np. co do stosowania hormonalnej antykoncepcji, suplementów diety czy używania preparatów do higieny intymnej. Zamiast bić się z myślami, najlepiej zaczerpnąć rzetelnej porady u specjalisty. Z jakimi więc jeszcze pytaniami możemy zwrócić się do ginekologa?
  • Jeśli podczas menstruacji odczuwasz jakiś dyskomfort lub ból, skonsultuj z lekarzem, czy Twoje dolegliwości są normalne i jak możesz je zniwelować.
  • Zbliżają się wakacje, podczas których kobiety narażone są na wiele czynników zaburzających florę bakteryjną pochwy. Skonsultuj, jakie są sposoby zapobiegania infekcjom intymnym i jakie probiotyki ginekologiczne są dla Ciebie odpowiednie w tym czasie.
  • Zdarza się, że podczas menstruacji odkładamy wszelkie aktywności fizyczne na później. Warto podpytać, czy rzeczywiście w tym czasie musisz rezygnować ze swoich ulubionych zajęć. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, dowiedz się również, które ćwiczenia będą dostosowane do Twojego samopoczucia podczas miesiączki.
Jeżeli w najbliższym czasie nie planujesz wizyty u ginekologa, o niektórych sprawach związanych ze zdrowiem intymnym możesz poczytać na stronie www.intymnieorównowadze.pl i www.ellenprobiotyk.pl

Komentarze do: Do ginekologa nie tylko z problemem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz