Szukaj

Dlaczego warto wiedzieć więcej o endometriozie?

Podziel się
Komentarze0

W dniach 7-13 marca br. w ponad 30 krajach na  świecie, także w Polsce, będzie obchodzony Światowy Tydzień Świadomości Endometriozy. W tym czasie kobiety chorujące na endometriozę intensywnie szerzą wiedzę na temat objawów, diagnostyki i pokonywania choroby. Szacuje się, że na endometriozę cierpi blisko 200 milionów kobiet na świecie - co 10 kobieta może być dotknięta tym schorzeniem.


Działania świadomościowe w zakresie endometriozy będą podejmowane także w Polsce. Dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Endometrioza tegoroczne obchody Tygodnia Świadomości Endometriozy, objęte zostały Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Pani Anny Komorowskiej.

Celem działań naszego Stowarzyszenia w ramach Tygodnia Świadomości Endometriozy 2011 jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na objawy, które mogą świadczyć o endometriozie. To może przyczynić się do szybszej diagnozy choroby - mówi Barbara Kossakowska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Endometrioza - Choć endometrioza dotyka ok. miliona kobiet w Polsce, jest nadal mało znaną chorobą w naszym społeczeństwie. Niska świadomość na jej temat powoduje, że właściwe rozpoznanie może trwać nawet 7 lat. Przez ten czas kobiety cierpią, np. podczas miesiączki najczęściej uznając ten ból za normalny, bagatelizują inne dolegliwości takie jak bolesne wypróżnienia czy dyskomfort podczas współżycia.

Tydzień Świadomości Endometriozy w Polsce zostanie zainaugurowany konferencją prasową organizowaną przez Polskie Stowarzyszenie Endometrioza pt. „Endometrioza - choroba częsta, a mało znana”. Odbędzie się ona 7 marca br. (poniedziałek) o g. 11:00 w Centrum Prasowym PAP, przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie.

W środę, 9 marca br. odbędzie się „Dzień otwarty” dla wszystkich zainteresowanych tematem - chorych, mediów i kobiet, które chciałyby dowiedzieć się więcej o endometriozie. Podczas tego spotkania, w przyjaznej atmosferze, przy ciepłej herbacie lub aromatycznej kawie, będzie można skorzystać z porad ginekologa, psychologa, dietetyczki i przedstawicielek Polskiego Stowarzyszenia Endometrioza. Spotkanie odbędzie się w kawiarni Gadka-Szmatka Concept Cafe przy ul. Mokotowskiej 27 w Warszawie w g. 10:00-13:00 oraz 15:00-18:00.

Od poniedziałku do piątku (7-11 marca w g. 10:00-16:00) zaplanowano dyżur eksperta na specjalnej infolinii. Specjalista ginekolog udzieli wszelkich informacji związanych z endometriozą. Osoby z całej Polski zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: (22) 645 17 35.


Dodatkowo za pośrednictwem skype - www.endometrioza.aid.pl i na Gadu-gadu – 20837117 można będzie porozmawiać z kobietami, które zmagają się z endometriozą.

To tylko wybrane działania, które będą miały miejsce podczas Tygodnia Świadomości Endometriozy. W ramach obchodów odbędą się także spotkania dla kobiet w kilku miastach w Polsce, m.in.:

Poznań
„Chimera", ul. Dominikańska 7, Stary Rynek
12.03 godz. 16.00-19.00, 13.03 godz. 16.00-18.00
Starachowice
Hotel Senator, ul. Krywki 18
12.03 godz. 16.00
Zielona Góra
Piwnica artystyczna „Kawon", ul. Zamkowa 5
12.03 godz. 12.00-16.00
Sosnowiec
„Lolo Rosso“, ul. Reymonta 13
12.03 godz. 13.00-16.00
Łódź
„Coffee Heaven“, Galeria Łódzka
12.03 godz. 11.00-14.00

Więcej informacji o endometriozie, wyżej wymienionych wydarzeniach i Tygodniu Świadomości Endometriozy w Polsce na stronach internetowych:

www.endometrioza.aid.pl,
www.endometrioza.info.pl,
www.endobol.pl.

Światowy Tydzień Świadomości Endometriozy jest obchodzony w tym roku po raz siódmy. Działania edukacyjne w tym zakresie podejmują kobiety m.in.: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii,  Szwecji, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Holandii,  Włoch, Irlandii,  Niemiec, Francji,  Austrii, Australii. W Polsce Tydzień Świadomości Endometriozy po raz drugi organizuje Polskie Stowarzyszenie Endometrioza.

Endometrioza to przewlekła choroba, której jednym z objawów mogą być bóle w podbrzuszu, pojawiające się cyklicznie, zwykle w związku z miesiączką. Choroba może wpływać na życie intymne oraz funkcjonowanie różnych narządów jamy brzusznej. Może znacznie obniżać jakość życia.

Komentarze do: Dlaczego warto wiedzieć więcej o endometriozie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz