Szukaj

Ćwiczenia chronią przed rakiem piersi

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z University of Minnesota publikują badanie w Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, w którym pokazują, że ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, wpływając na metabolizm estrogenu. Zdaniem autorki badania, dr Mindy S. Kurzer, ćwiczenia fizyczne sprawiają, że zmiany w metabolizmie estrogenu skutkują większą produkcją metabolitów obniżających ryzyko raka piersi.Wcześniejsze badania również pokazywały, że istnieje powiązanie między aktywnością fizyczną a rakiem piersi, jednak nie wyjaśniały dokładnie jego mechanizmów.

W obecnych pracach udział wzięło 391 zdrowych kobiet przed menopauzą, które prowadziły siedzący tryb życia.

Zostały one podzielone na grupy: 179 nic nie zmieniło w swoich zachowaniach, a 212 miało ćwiczyć przez 5 dni w tygodniu przez 4 miesiące (30-minutowe sesje umiarkowanych bądź żywiołowych ćwiczeń, takich jak bieganie).

Naukowcy pobierali także próbki moczu od uczestniczek przez 3 dni przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu, aby zmierzyć poziomy estrogenów i jego metabolitów.

Okazało się, że u kobiet, które ćwiczyły regularnie, wzrosły poziomy ochronnych metabolitów estrogenów, czego nie stwierdzono u kobiet, które prowadziły siedzący tryb życia.

Komentarze do: Ćwiczenia chronią przed rakiem piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz