Szukaj

Chirurgia przychodzi z pomocą obrzezanym kobietom

Podziel się
Komentarze0

W dniu 1 czerwca 2012 roku, ława przysięgłych w Nièvre we Francji skazała parę Gwinejczyków na dwa lata bezwzględnego więzienia za obrzezanie czterech córek, które dziś mają 11, 13, 18 i 20 lat. Najat Vallaud-Belkacem, Minister ds. Praw Kobiet, skomentowała wyrok - Bardzo mnie to cieszy. Obrzezanie jest zamachem na prawo kobiety do decydowania o swoim ciele. Obrzezanie jest również zamachem na godność ludzką. Powinniśmy zrobić wszystko, aby zaprzestano wykonywania tego typu praktyk. Prawo powinno ścigać takie przypadki z całą bezwzględnością.Obrzezanie, które polega na tym, iż dziewczynkom wycina się łechtaczkę, a czasami także wargi sromowe mniejsze, jest w dalszym ciągu praktykowane w 18 krajach afrykańskich, głównie w Mali i Gwinei, ale także w Senegalu, Burkina Faso, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Afryce Centralnej oraz w Afryce Zachodniej.

Każdego roku, w ten sam sposób jest okaleczanych na całym świecie około 3 000 000 dziewczynek. Jeżeli zaś chodzi o małe Francuzki, czasami „wakacje” w kraju pochodzenia, skutkują właśnie przeprowadzeniem tego typu okrutnych praktyk.

Obrzezanie jest zakazane we Francji, a prawo francuskie ściga również działania popełnione za granicą, jeżeli ofiara jest obywatelką francuską albo jeżeli jest cudzoziemką, ale mieszka we Francji.

Liczne stowarzyszenia francuskie, takie jak Narodowa Federacja Gams (Groupe pour l'abolition des mutilations sexuelles féminines), Ginekolodzy bez Granic (Gynécologie sans frontières), Équilibres et populations, Osez le féminisme czy też jeszcze Planning familial, z całą zaciekłością walczą przeciwko obrzezaniu.

Zobacz również:Brytyjski przegląd naukowy The Lancet publikuje w tym samym tygodniu dane na temat rezultatów chirurgicznych operacji naprawczych, które były przeprowadzane w latach 90 XX wieku przez francuskiego chirurga, Pierre’a Foldes.

Od 1998 roku, na 55 000 kobiet – ofiar intymnego obrzezania, już blisko 3 000 skorzystało z tej interwencji, przeprowadzanej w szpitalu Poissy-Saint-Germain. Operacja ta jest refundowana we Francji, natomiast niemożliwa do przeprowadzenia w krajach, gdzie obrzezanie kobiet jest praktykowane na porządku dziennym.

Operacja naprawcza polega na usunięciu zabliźnionej tkanki i na wyciągnięciu na powierzchnię głębokiej części łechtaczki. Rok po operacji, sporządzono bilans dla 866 zoperowanych kobiet. Okazał się pozytywny. 

Doktor Pierre Foldes wyjaśnia - Udało nam się złagodzić cierpienia tych kobiet, a także zwrócić – w pewnym stopniu – możliwość odczuwania przyjemności z seksu. Operacje te pozwoliły również obrzezanym kobietom odzyskać ich tożsamość.

Okazuje się, że 1/3 zoperowanych kobiet odkrywa przyjemności płynące z seksu, które do tej pory były im obce. Z drugiej strony 2/3 kobiet operowanych, które skarżyły się na utrzymujące się bóle po obrzezaniu, po operacji naprawczej donosi, że cierpienia te znacząco się zmniejszyły.

Komentarze do: Chirurgia przychodzi z pomocą obrzezanym kobietom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz