Szukaj

Budowa anatomiczna i funkcje piersi

Podziel się
Komentarze0

Pierś czyli gruczoł mlekowy to jedna z  ozdób kobiety. Warto poznać dokładną budowę oraz funkcję piersi tak, by móc odpowiednio o nie zadbać i długo cieszyć się ich zdrowiem. Pierś to największy gruczoł skórny na ciele człowieka, który zaczyna się rozwijać w okresie dojrzewania.

Budowa anatomiczna i funkcje piersi


Najczęściej proces ten ma początek w wieku 15 lat i trwa przez kolejne 4 do 5 lat. W tym czasie biust zostaje uformowany i nabiera kształtu, który jednak może ulec zmianie gdy kobieta przytyje, czy też gwałtownie schudnie.

Jak zbudowane są piersi?

  • Brodawka - szczyt piersi
  • Otoczka - ciemna otoczka wokół piersi
  • Cała pierś - sutek


W skład piersi wchodzą: naczynia limfatyczne, nerwy, naczynia krwionośne, przewody mleczne, tkanka gruczołowa oraz tkanka tłuszczowa.

Pierś przez lekarzy określana sutkiem (chociaż niektórzy określają tak tylko brodawkę) ma kształt półkuli lub stożka. W większości spoczywa ona na mięśniu piersiowym większym. U młodych kobiet pierś znajduje się na wysokości III lub IV żebra i w większości wypełnia ją tkanka gruczołowa. Wraz z upływem lat tkanka gruczołowa przekształca się w tkankę tłuszczową. Właśnie ta zmiana odpowiada za fakt opadania biustu i utraty jego jędrności.Piersi podobnie jak dłonie czy stopy, mogą różnić się nieco rozmiarem. Zazwyczaj kobieca lewa pierś jest większa od prawej. Nie ma w tym żadnej nieprawidłowości, ponieważ wraz z zakończeniem dojrzewania różnica się wyrównuje na tyle, że odmienność jest praktycznie nie zauważalna.

Brodawka sutkowa

To jaki mają kształt zależy głównie od tego jakie geny odziedziczyła kobieta. Może być wypukła lub wklęsła. Brodawka jest zakończeniem przewodów mlecznych, których wydzieliną jest mleko. Pojawia się ono po porodzie lub bezpośrednio przed nim ( w ostatnich miesiącach ciąży).

Warto podkreślić, że nie ma zależności między wielkością oraz kształtem, a zdolnością do produkcji mleka. Tak samo rzecz się ma w przypadku odczuwania bodźców dotykowych – wielkość biustu nie wpływa na większą lub mniejszą zdolność odczuwania doznań erotycznych.

Jak dbać o piersi?

Piersią dobrze zrobi jeżeli nie zawsze kobieta będzie nosiła biustonosz. Dzięki temu biust będzie mógł swobodnie oddychać, a to pobudzi komórkową przemianę materii, ukrwienie oraz odpływ chłonki. Ponadto wykonywanie zimnego prysznica na przemian z ciepłym pobudzi krążenie i sprawi, że biust stanie się jędrniejszy.

Nie wolno  zapominać o regularnym samobadaniu piersi oraz kontrolnych wizytach u lekarza ginekologa.

Komentarze do: Budowa anatomiczna i funkcje piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz