Szukaj

Bądź kobietą świadomą - dbaj o swoje zdrowie intymne!

Podziel się
Komentarze0

Każda z nas najczęściej troszczy się o swoich bliskich i przyjaciół zapominając często o sobie samej i własnym zdrowiu. Nasze problemy zostawiamy na szarym końcu. Należy pamiętać, aby słuchać wasnego ciała i wychwycić najmniejsze symptomy chorób - zwłaszcza tych, związanych z naszym zdrowiem intymnym, bo one są dla nas wciąż czymś wstydliwym, a dla  niektórych  tematem tabu.

Choroby związane ze zdrowiem intymnym zbierają coraz większe żniwo. Rak piersi i szyjki macicy, infekcje, grzybica i inne schorzenia układu moczowo-płciowego mogą dotknąć każdej z nas, w każdym wieku. Tylko świadoma kobieta, dbająca o profilaktykę, kontrolująca swój stan zdrowia jest w stanie uchronić się przed niebezpieczeństwem. Wystarczy kilka podstawowych zasad wdrożonych do codziennego życia, aby czuć się bezpiecznie. Pamiętajmy, że każda choroba wykryta we wczesnym stadium jest uleczalna i nie pozostawia żadnego uszczerbku na zdrowiu.

Jak kontrolować piersi

Każda z nas powinna stosować trójstopniowe podejście:

1.Samobadanie piersi - to metoda kontroli gruczołów piersiowych, którą możesz wykonać samodzielnie według przedstawionej instrukcji (w załączeniu). Również każdy lekarz ginekolog ma obowiązek pokazać pacjentce jak takie badanie wykonać.

Powinno być przeprowadzone przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej w pierwszych dziesięciu dniach cyklu miesiączkowego, bo wtedy piersi bada się najłatwiej. Metodę tę powinny stosować już kilkunastoletnie dziewczynki, u których piersi zaczynają się kształtować.

2.Badanie kliniczne piersi - każda wizyta u lekarza jest okazją, aby specjalista skontrolował stan twoich piersi. Jeśli lekarz sam tego nie zaproponuje to poproś o to!

3.Badanie diagnostyczne - w zależności od wieku kobiety może to być ultrasonografia lub mammografia. Ultrasonografię wykonuje się przede wszystkim u kobiet młodych (do 35. roku życia), które mają piersi bogato gruczołowe. U pań po 35. roku życia zalecana jest natomiast mammografia jako podstawowe badanie diagnostyczne.

Co powinno nas zaniepokoić?

o ból,
o wyczuwalne zgrubienie w piersi,
o zmiana wielkości lub kształtu piersi,
o zmiany w wyglądzie skóry piersi (np. zaczerwienienie, wgłębienie),
o powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym lub nadobojczykowym,
o wydzielina z brodawki lub inne zmiany dotyczące brodawki (np. owrzodzenie, wciągniecie).

Jak dbać o zdrowe intymne?

Przede wszystkim profilaktyka. Dbając o zdrowie intymne możesz skutecznie uchronić się przed przykrymi infekcjami pochwy. Przede wszystkim nośmy bawełnianą, przewiewną bieliznę. Dbajmy o higienę używając do tego odpowiednich i sprawdzonych preparatów, wystrzegajmy się irygacji. Nie używajmy tych samych ręczników z współlokatorami.
Pomogą nam również doustne probiotyki ginekologiczne, preparaty o aktywnym działaniu wspomagającym odbudowę naturalnego środowiska dróg rodnych kobiety. Można je stosować je profilaktycznie i w trakcie infekcji, bowiem uzupełniają i odbudowują zniszczoną mikroflorę pochwy oraz przywracają jej kwaśne pH, uniemożliwiając rozwój bakterii chorobotwórczych i grzybów. Ich działanie polega również na regulacji i wzmocnieniu mikroflory jelita, które jest siedliskiem patogennych bakterii i grzybów migrujących z jelita do pochwy oraz będących przyczynkiem infekcji tej ostatniej. Pierwszym na polskim rynku doustnym probiotykiem ginekologicznym jest LaciBios femina, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Uzupełnienie naturalnej, dobroczynnej flory bakteryjnej środowiska pochwy o specjalne, ściśle wyselekcjonowane i sprawdzone w licznych badaniach naukowych bakterie probiotyczne Lactobacillus zmniejsza ryzyko infekcji pochwy, wzmacnia barierę ochronną pochwy i przywraca jej kwaśne pH.

Kiedy do lekarza?

W przypadku, gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego, gdy poczujesz pieczenie, swędzenie i będziesz miała problemy z oddawaniem moczu nie czekaj z wizytą u lekarza. Może okazać się bowiem, że cierpisz na jedną z poniższych chorób układu płciowo - moczowego:

o Bakteryjne zapalenie pochwy - występują mierne upławy, wyczuwa się charakterystyczny „rybi zapach”, mleczna, homogenna wydzielina pokrywa pochwę oraz przedsionek pochwy.

o Rzęsistkowica pochwy - występują obfite upławy, świąd sromu, objawy dyzuryczne, dyskomfort podbrzusza, niekiedy wyczuwa się nieprzyjemny zapach, tej dolegliwości towarzyszy zaczerwienienie sromu, zapalenie pochwy i szyjki macicy oraz punkcikowate zmiany na szyjce macicy - objaw truskawki.

o Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu - występują mierne lub średnio nasilone upławy, podrażnienie pochwy, dyspareunia, zaczerwienienie sromu, pęknięcia/mikroowrzodzenia skóry sromu, dolegliwości towarzyszy grudkowata wysypka okolicy sromu, upławy są wodniste, homogenne lub serowate o kwaśnym lub neutralnym zapachu, satelitarne ogniska infekcji na skórze krocza, odbytnicy oraz ud, obrzęk sromu.

Bądźmy świadome swego ciała i jego potrzeb. Dbajmy o siebie i nie pozwólmy, aby choroby kobiece zawładnęły naszą kobiecością. Przed każdą z nich można się ustrzec i tylko od nas samych zależy, czy pozwolimy im zdominować nasze życie i zdrowie.

Komentarze do: Bądź kobietą świadomą - dbaj o swoje zdrowie intymne!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz