Szukaj

Złamania kości u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Złamania to jedne z najczęstszych wypadków u dzieci.  Żaden rodzic nie jest w stanie uchronić swojego dziecka przed tego typu urazem, gdyż pełne energii dzieci potykają się na każdym kroku.  Do złamań może dojść wszędzie, zarówno na placu zabaw jak i w domu, wystarczy chwila nieuwagi.

Złamania kości u dzieci

Na nic się zdają ostrzeżenia i prośby rodziców. Warto jest jednak postarać się chronić dziecko przed tego typu urazami, gdyż kości dzieci, choć są bardziej giętkie i cały czas rosną, mogą być narażone na powikłania, które powodują zaburzenie wzrostu w późniejszych latach.

Rodzaje złamań

Złamania dzielimy na dwie grupy. Złamania zamknięte - takie gdzie ani kość ani jej odłamki nie przebiły skóry dziecka oraz te bardziej bolesne i krwawe, czyli złamania otwarte. W przypadku takich złamań, kość przebija skórę, tworząc otwartą ranę.

Skąd wiemy, że doszło złamanie i jak reagować?

Kiedy nasze dziecko po upadku czuje silny ból i nie może ruszyć uszkodzona kończyną a w wokół niej powstał silny obrzęk, możemy być pewni, że doszło do złamania. W takim przypadku, postaraj się ułożyć dziecko w wygodniej dla niego pozycji tak, aby złamana noga lub ręka była nieruchoma. W żadnym wypadku nie staraj się nastawić złamanej kończyny. Może to spowodować to komplikacje, a przede wszystkim sprawi dziecku duży ból. Zachowaj spokój i postaraj się wraz z dzieckiem określić poziom bólu tak, aby podać mu odpowiednią ilość środka przeciwbólowego. Bardzo ważne jest to, jaki środek podajemy. Najlepszym rozwiązaniem są czopki. Jeśli jednak w domu posiadamy tylko tabletki, zminimalizujmy ilość podawanej mu wody, gdyż w szpitalu może okazać się, że złamanie wymaga operacji, a taką należy przeprowadzać na czczo.

Czy nasze dziecko po złamaniu jest skazane na gips?

Niekoniecznie, jeśli tylko uraz nie jest złamaniem z przemieszczeniem się kości. Złamanie takie jest mniej bolesne i nie wymaga nastawiania. Zazwyczaj lekarz stosuje gips, ale jest też możliwość zastosowania opaski syntetycznej, co ułatwia codzienne funkcjonowanie dziecka.

Złamania skomplikowane

Złamania skomplikowane to złamania wymagające dłuższego leczenia oraz rehabilitacji. Konieczna jest tutaj operacja oraz oczywiście gips. Podczas zabiegu, do unieruchomienia i zespolenia kości stosuje się specjale druty oraz śruby. Rehabilitacja jest długa i bardziej bolesna niż w przypadku drobnych złamań. Jednak takie operacje nie są częste, ponieważ giętkie kości dzieci nie łamią się aż tak łatwo.

Gips

Założenie gipsu często kojarzy nam się z cierpieniem dziecka. W przypadku złamania ręki nie może ono pisać, ani uczestniczyć aktywnie w zabawie z dziećmi. Jednak gips to nie tragedia. W zależności od złamania, gips nosi się od 2 tygodni do 2 miesięcy. Kości dzieci są w fazie rozwoju, tak więc regenerują się i zrastają aż 3 razy szybciej niż kości dorosłych. Oczywiście, nasza pociecha będzie musiała sobie odmówić wielu przyjemności i nie będzie w stanie wykonywać nawet codziennych czynności, aczkolwiek nie będzie to trwało długo, jeśli tylko będziemy przestrzegać zaleceń lekarza.

Jak radzić sobie z gipsem, jeśli przeszkadza dziecku?

Jeśli gips uwiera dziecko i sprawia mu ból, w żadnym wypadku nie naginajmy ani nie umieszczajmy w nim niczego, co mogłoby się zsunąć niżej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaklejenie przetartego miejsca plastrem z większą ilością gazy lub waty. Ale pamiętajmy o tym, aby sprawdzić, czy plaster jest dobrze przymocowany.

Czy gips można moczyć?

Zależy to od rodzaju gipsu. Istnieją dwa rodzaje gipsu, zrobiony z tworzywa sztucznego, który można moczyć jak i klasyczny, którego niestety trzeba chronić przed wodą. Jeśli chcemy wykąpać dziecko, które ma założone klasyczny gips, nic trudnego. Należy jedynie owinąć gips czymś, co nie przepuszcza wody, np. folia do żywności lub sięgnąć po specjalne pokrowce na gips dla dzieci.

Rehabilitacja po ściągnięciu gipsu

Rehabilitacja to jeden z najważniejszych elementów leczenia. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy zacząć tak, aby dziecko odzyskało pełną sprawność. Otóż już na początku, po unieruchomieniu kończyny istnieje masa ćwiczeń i metod, jednak każdą z nich powinniśmy skonsultować z lekarzem prowadzącym, żeby w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku. Zwykle rehabilitacja polega na ćwiczeniu obu kończyn, zarówno chorej jak i zdrowej. Należy jednak uważać, aby nie nadwyrężyć ręki czy nogi dziecka.

Lenistwo w gipsie

Podczas dochodzenia do pełnej sprawności, dziecko przeważnie przebywa w domu, mama przepisuje mu zeszyty i usługuje,  sadząc, że dziecko nie jest w stanie nic zrobić. Błąd! Podczas tego czasu, powinniśmy zmuszać je do aktywności, oczywiście na tyle, na ile to możliwe przy złamaniach.  Ruch jest dobry i dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego, tak więc nawet przy złamaniach ruch jest bardzo istotną kwestia. Zwykle przy złamaniu nogi, dziecko dostaje kule, dzięki którym może się bezpiecznie poruszać. Dzięki temu jest w stanie chodzić do szkoły i uczestniczyć w zajęciach.

Pomimo, że złamania u dzieci są częste, pamiętajmy, aby chronić nasze dzieci przed niebezpieczną zabawą. Ważna jest również zdrowa dieta bogata w wapń. Zadbajmy, aby nasze dziecko codziennie otrzymywało wystarczająca ilość tych składników, a może przykre wizyty w szpitalu i kilkutygodniowy gips na ręce dziecka nie będzie dotyczyć naszych pociech.

Komentarze do: Złamania kości u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz