Szukaj

Zdrowy poziom omega-3 poprawia skupienie u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Jak twierdzą szwedzcy badacze, dieta uboga w kwasy omega-3 w połączeniu z niewłaściwym środowiskiem do nauki może skutkować problemami z koncentracją u dzieci. Według ich badań, połączenie właściwych technik treningu umiejętności poznawczych oraz suplementacja kwasów omega-3 i omega-6 wpłynęło pozytywnie na zachowanie dzieci, sprawiając, że były spokojniejsze, bardziej uważne i mniej impulsywne.

Co ciekawe, metoda ta okazała się być o wiele bardziej efektywna niż środki stymulujące przesadnie często przepisywane osobom borykającym się z ADHD.

Pomoc w leczeniu ADHD

W badaniu wzięło udział 75 dzieci, u których stwierdzono symptomy ADHD, które podzielono na dwie grupy: przyjmującą placebo albo suplementy kwasów omega. Po 3 miesiącach stwierdzono, że u 35% uczestników cierpiących na odmianę ADHD powodującą problemy z koncentracją dało się zaobserwować poprawę zachowania i umiejętności skupienia, poparte wynikami badań krwi wskazującymi na lepszą równowagę kwasów tłuszczowych we krwi. Po upływie kolejnych 3 miesięcy redukcja symptomów ADHD była zauważalna u prawie połowy dzieci.

Poza skuteczną suplementacją kwasów omega, badacze wypróbowali również na grupie 17 dzieci trening umiejętności poznawczych zwany Wspólnym Rozwiązywaniem Problemów (ang. Collaborative Problem Solving). Metoda ta polega na wspólnym, pozbawionym kar rozwijaniu umiejętności i poprawie relacji, a jak wynika z  ocen rodziców była skuteczna przez od 10 tygodni do 6 miesięcy od jej wprowadzenia.

Nasze badanie CPS jako sposobu leczenia ADHD jest pierwszym w Szwecji. Wszystkie rodziny biorące udział w naszym badaniu chwaliły tę metodę, a połowa z nich odczuła dużą lub bardzo dużą poprawę zachowania dzieci – mówi jeden z badaczy Mats Johson.

Alternatywa dla leków?

Wyniki tych badań sugerują, że tym czego potrzebują dzieci z ADHD wcale nie są leki – nie urodziły się przecież z potrzebą ich przyjmowania. Zamiast ganić dzieci za niewłaściwe zachowanie warto potraktować je jako sygnał dawany przez ich ciała, że pewne zmiany muszą zostać wprowadzone dla lepszego jego funkcjonowania.

Wydaje się więc, że o wiele bardziej efektywna byłaby praca nad ich umiejętnościami poznawczymi oraz poprawa diety. Niezbędne dla właściwej pracy mózgu kwasy omega-3 i omega-6 możemy znaleźć między innymi w rybach, orzechach, nasionach szałwii hiszpańskiej (chia) i konopi oraz siemieniu lnianym.

Opracowała: Julia Liszka

Komentarze do: Zdrowy poziom omega-3 poprawia skupienie u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz