Szukaj

Odżywianie podczas treningu

Nie ma możliwości rozdzielenia dwóch tematów jakimi są aktywność fizyczna i odżywianie. To co spożywamy, ma duży wpływ na nasze możliwości wysiłkowe, a przy tym bez wątpienia wpływa na wygląd naszej sylwetki. Warto wiedzieć, że przy modelowaniu sylwetki trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wysiłek fizyczny, ale również na właściwą dietę.We współczesnym świecie poważny problem stanowią takie choroby jak otyłość czy nadwaga. Różne stopnie nadwagi i otyłości są wynikiem nieprawidłowego odżywiania. Przy stałych nadwyżkach kalorycznych i przy nikłym ich wydatkowaniu w ciągu dnia, nie ma możliwości utrzymania szczupłej sylwetki.

XXI wiek jest nazywany okresem generalnego przyśpieszenia, które dotknęło wszystkich dziedzin życia, w tym też całego rynku spożywczego. Jesteśmy tak zabiegani, że często nie mamy czasu na przyrządzenie i delektowanie się posiłkiem. Stąd też bardzo często wybieramy bezwartościowe produkty, które możemy zjeść szybko. Następnie wracamy w wir otaczających nas obowiązków. Warto jednak zauważyć, że szybkie jedzenie zdecydowanie nie służy zdrowiu. Poza tym mając mało czasu na posiłek, rzadko decydujemy się na warzywa i surówki, a zastępujemy je tłustymi posiłkami smażonymi.

Tłuszcze i węglowodany pozwalają nam w szybkim czasie zaspokoić doskwierający głód. Zauważmy, że pełne pokarmów stanowiących tłuszcze i węglowodany są wszelkiego rodzaje restauracje fast food. Niestety zarówno tłuszcze pochodzenia zwierzęcego jak i węglowodany nie są korzystne dla zdrowia. Tłuszcze zwierzęce są nasycone, z kolei węglowodany posiadają bardzo wysoki indeks glikemiczny, przez co wpływają na podniesienie cukru we krwi. Poza tym co najistotniejsze te dwa składniki powodują przede wszystkim przyrost tkanki tłuszczowej.


Co gorsza w dzisiejszych czasach nie tylko wybiera się niezdrowe produkty, ale również zapomina się o regularnym spożywaniu posiłków w ciągu dnia. Jedzenie w równych odstępach czasu jest bardzo ważne z punktu widzenia utrzymania zgrabnej sylwetki.

Dlaczego regularne jedzenie jest lepsze?


  • Po pierwsze regularne spożywanie posiłków wpływa na przyśpieszenie tempa przemiany materii.
  • Po drugie dochodzi do zwiększenia kosztu energetycznego organizmu w ramach termogenezy poposiłkowej.
  • Po trzecie dzięki regularnemu spożywaniu posiłków możliwe jest utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy II typu.
  • Po czwarte regularność posiłków pozwala organizmowi nie wpadać w stan głodu, który gdy wystąpi, prowadzi do przejadania się.
  • Po piąte regularne jedzenie posiłków z jednej strony pozwala wykorzystać energię z nich czerpaną na bieżące potrzeby energetyczne, a z drugiej organizm nie otrzymuje sygnału o konieczności odkładania zapasowego materiału energetycznego, a tym samym nie dochodzi do odkładania tkanki tłuszczowej.

Spożywane posiłki są bardzo istotne z punktu widzenia aktywności ruchowej. Należy zjeść posiłek  na 1-1,5 godziny przed rozpoczęciem treningu. Dzięki temu osoba ćwicząca będzie miała siłę na wykonanie ćwiczeń. Dodatkowo posiłek przed treningiem uchroni organizm przed nagłym spadkiem poziomu cukru we krwi.

Warto wiedzieć, że nie powinno się rozpoczynać ćwiczeń będąc głodnym. Poza tym ważny jest odpowiedni posiłek zjedzony po zakończonym treningu. Powinien on być źródłem węglowodanów, które są niezbędne z punktu widzenia uzupełnienia energii w mięśniach. Po treningu można zjeść dowolną przekąskę, na przykład jakiś owoc.

Komentarze do: Odżywianie podczas treningu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz