Szukaj

Eksperci do spraw odżywiania ostrzegają: jedzenie na noc sprawia, że tyjemy

Snaki i wieczorny apetyt są fatalne dla osób, które chcą schudnąć, mówi Edmund Semler, ekspert do spraw odżywiania. Jeśli ktoś chce stracić zbędne kilogramy powinien mieć na względzie rytm biologiczny.

Eksperci do spraw odżywiania ostrzegają: jedzenie na noc sprawia, że tyjemy


Czy pora dnia kształtuje nasze nawyki żywieniowe? Czy jest ważne kiedy spożywa się posiłki?

- Jest to wszystko ważne, ponieważ każdy organ ma swój wewnętrzny zegar. Dlatego niektóre leki działają lepiej rano niż wieczorem. Już w latach 60- tych przeprowadzano badania w Instytucie Max'a Planck'a, w których uczestnicy żyli tygodniami bez światła dziennego.
Wyniki pokazały, że ludzie w ciągu dnia odczuwają naturalny impuls w ciągu 4- 5 godzin by sięgnąć po coś do jedzenia, mówi jeden z ekspertów. Regularne posiłki są dobre, ale snaki nie za bardzo. Jak wynika z badań sporo ludzi spożywa 5- 6 posiłków dziennie. W większości przypadków, to stresująca praca czy ciężki dzień skłaniają do tego by sięgnąć po coś do jedzenia. Według nas takie dodatki odżywcze zmniejszają nasz stres i frustracje. Jednak czy jest coś przeciwko przekąskom między posiłkami? Jak się okazuje im więcej posiłków tym więcej kalorii. Najnowsze badania nad nadwagą wykazują, że ludzie sięgający po kawałek ciasta po południu wcale nie spożywają mniejszej ilości pokarmów w porze wieczornej. Kto jednak chce zrzucić zbędne kilogramy powinien poćwiczyć swoją siłę woli, np. robić sobie większe przerwy między posiłkami np. 4-5 godzin i wieczorem nie jeść zbyt dużo.

Inni naukowcy podkreślają, że ogólna ilość spożytych kalorii ma znaczenie, bez względu na to kiedy i co się spożywa. Różne badania pokazują, że chronobiologia odgrywa ważna rolę w naszym życiu. Jeśli spożywa się posiłki regularnie i unika się jedzenia na noc, można łatwo stracić na wadze, jednak nie jest to regułą. Dlatego eksperci podkreślają, że należy jeść 3 posiłki dziennie i wstrzymywać się od dodatkowych przekąsek.


Czy zatem należy jeść według zasady: rano jak cesarz a wieczorem jak chudopachołek? Gdy chce się schudnąć i żyje się w tym klimacie co my, ta zasada jest jak najbardziej trafna. Lepiej jest najeść się do syta do południa, ponieważ jeśli przesadzimy z jedzeniem na noc, nasz organizm będzie miał problem z wytwarzaniem hormonów sennych, a co za tym idzie - nie będziemy mogli się wyspać.

We Włoszech i we Francji wieczorne posiłki są tradycją. Dlaczego więc mieszkańcy tych państw rzadziej cierpią na nadwagę niż społeczeństwo Niemiec?

- Wszystko zależy od przyjętych od stuleci nawyków żywieniowych. Pokazuje to pewny paradoks: We Francji jada się więcej tłuszczów zwierzęcych, ale ludność mimo wszystko rzadziej zapada na zawał serca. Jest tak dlatego, iż Francuzi nie jadają nic między posiłkami. Do tego ich posiłki spożywane są w gronie rodziny bądź znajomych w niewielkich ilościach. Z perspektywy chronobiologii ma to duże znaczenie.


Istnieje jednak potrzeba spożywania chleba na noc z kiełbasą i żółtym serem. Czy nie lepiej byłoby spożywać sałatki ubogiej w węglowodany? Według ekspertów tylko te osoby, które mają problem z wagą powinny zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pozostałym poleca się konsumować chleb kilka godzin przed snem.

Czy są jeszcze jakieś wskazówki dotyczące odchudzania?

- Przede wszystkim ważne jest tempo. Posiłki należy jeść powoli i w towarzystwie. Wtedy konsumujemy w mniejszych ilościach. Sytość odczuwa się po jakichś 20 minutach, należy przy tym dokładnie wszystko przeżuwać. Kto przy każdym przeżuwaniu posiłku zamiast 15 razy przegryzie coś 40 razy przyjmie o 12 kalorii mniej. Poleca się także jeść tylko wtedy gdy, odczuwamy głód, a nie kiedy mamy na coś ochotę, bądź z przyzwyczajenia. Trzeba się tego nauczyć żyć w zgodzie ze swoim wewnętrznym zegarem, a kto to opanuje będzie jadł mniej i będzie czerpał większą przyjemność z jedzenia.

Jak wiadomo wszystkie te zasady mają znaczenie, ale każdy sam decyduje o tym, co i kiedy spożywa. Ci, którzy chcą utrzymać swoją wagę i nie przybierać na wadze nie tylko powinni się zastosować do tych wskazówek i zastosować dietę. Dobrym sposobem jest także decyzja o uprawianiu sportu, ponieważ sama dieta nie gwarantuje ubytku kilogramów.

Jeśli jednak będzie jej towarzyszyć wysiłek fizyczny, możemy w krótszym czasie stracić zbędne kilogramy i ukształtować swoją sylwetkę. Samo wyrzekanie się posiłków nie sprawi, że będziemy czuli się lepiej. Sport ma pozytywny wpływ na nasz organizm, ponieważ w trakcie ruchu mózg wytwarza hormony szczęścia. Wobec tego odczuwamy satysfakcję z wykonywanej czynności. Czasem warto jest udać się do lekarza bądź dietetyka, który doradzi nam, co najlepiej zrobić by osiągnąć wymarzony cel. Dlatego warto się jeszcze raz nad tym wszystkim zastanowić, gdy będziemy podejmować decyzję o utracie wagi.


Autor:

Ewelina Biela

Komentarze do: Eksperci do spraw odżywiania ostrzegają: jedzenie na noc sprawia, że tyjemy (1)

Adison
Adison 30-06-2018 20:50

podjadanie w nocy

1

nie jest to jakiś breaking news :D... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze