Szukaj

Zasady przewijania niemowląt

Podziel się
Komentarze0

Każdy rodzic chciałby wiedzieć, jak najlepiej zadbać o swoje nowo narodzone dzieciątko, jednak dla wielu z nich opieka nad maluchem to trudne wyzwanie. Jedną z podstawowych umiejętności niezbędnych w opiece nad noworodkiem jest przewijanie.

Zasady przewijania niemowląt

Wbrew pozorom wcale nie jest to prosta czynność, dlatego warto nabyć potrzebne umiejętności jeszcze przed narodzeniem malucha. Pozwoli to uniknąć błędów, które sprawią, że dziecko będzie czuło się nieprzyjemnie, a na jego skórze zaczną pojawiać się różnego rodzaju wysypki.

Jak często przewijać dziecko?

Z reguły rodzice przewijają dziecko przed karmieniem oraz przed ponownym położeniem malucha do spania. Warto jednak wiedzieć, że chcąc zaoszczędzić trochę czasu, można przewijać noworodka tylko raz, w trakcie karmienia. Dziecko bardzo często oddaje stolec w trakcie jedzenia, dlatego najbardziej optymalna będzie zmiana pieluchy tuż po zakończeniu podawania  pokarmu.

Z reguły niemowlęta nie odczuwają dyskomfortu z powodu mokrej pieluszki, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Jeśli dziecko jest nadwrażliwe, rodzice powinni zwiększyć częstotliwość przewijania go. Warto też pamiętać, że jeśli niemowlęciu nie przeszkadza mokra pieluszka, kiedy znajduje się w domu, gdzie jest ciepło, nie oznacza to, że na zewnątrz też będzie czuło się w niej przyjemnie. Wynika to z faktu, iż mokre ubranko i pielucha, na świeżym powietrzu stają się zimne.

Przewijanie a płeć malucha

Podstawową radą dla rodziców uczących się przewijać malucha będzie zwrócenie uwagi na płeć noworodka. Zmiana pieluchy u dziewczynki powinna przebiegać w zupełnie inny sposób niż w przypadku przewijania chłopca. Wspólnym elementem będzie jedynie to, że w trakcie zmiany pieluszki nie wolno chwytać niemowlęcia za łydki, chcąc w ten sposób unieść jego pupę. Może to doprowadzić do wykręcenia nóżek malucha.

Przewijanie dziewczynki

Po zdjęciu zużytej pieluszki, należy umyć dziecko. Najlepiej użyć do tego waty lub myjki, którą uprzednio powinno się zwilżyć czystą wodą, naparem z rumianku czy też mydłem dla niemowląt. Trzeba przy tym pamiętać, że dziewczynkę należy zawsze obmywać od przodu w kierunku odbytu. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia układu moczowego. Wszystkie fałdki i zagłębienia powinno się dokładnie oczyścić. Ważne jest, aby pupa dziecka wyschła na powietrzu. Można posmarować ją kremem przeciwko pieluszkowemu zapaleniu skóry, omijając jednak błonę śluzową, która jest bardzo delikatna.

Zmiana pieluchy u chłopca

Bardzo ważne jest dokładne umycie chłopca po zdjęciu zużytej pieluchy. Rodzic, przewijający niemowlę, powinien zwracać szczególną uwagę na okolice worka mosznowego chłopca oraz miejsce pod penisem, gdyż są one szczególnie narażone na gromadzenie się zanieczyszczeń. Niezwykle  istotnym zabiegiem jest każdorazowe obmycie (najlepiej naparem z rumianku) ujścia cewki moczowej, nie ściągając jednak napletka. W przypadku zaobserwowania, że chłopiec stęka w trakcie sikania, a napletek niemowlaka jest wąski i długi, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może oznaczać to stulejkę. Po obmyciu, tak jak w przypadku przewijania dziewczynki, należy poczekać, aż niemowlak wyschnie, posmarować pupę kremem i założyć suchą pieluchę. W przypadku przewijania chłopca, warto także przykryć go od przodu suchą pieluchą, by nie zrobił mamie lub tacie psikusa, sikając prosto na niego...

Co wybrać: pampersy czy pieluchy tetrowe?

Obecnie większość rodziców decyduje się na używanie pampersów. Są one wygodne, ponieważ stosuje się je jednorazowo, nie wymagają więc prania. Ich zaletą jest fakt, że wchłaniają dużą ilość płynów i dziecko nie odczuwa, że są mokre. Jednak częstotliwość przewijania malucha przy ich stosowaniu jest identyczna, jak w przypadku używania pieluch tetrowych. Ponadto bardzo dużo kosztują.

Kiedy jednak rodzice stosujący pieluchy tetrowe korzystają z pralni, to koszt jest bardzo porównywalny. Gdyby zdecydowali, że sami zadbają o te pieluchy, to rzeczywiście oszczędziliby dużo pieniędzy, ponieważ są one bardzo tanie. Pranie ich pochłonie jednak wiele czasu i energii.

Wybierając rodzaj pieluch, w które rodzice przewijać będą niemowlaka, powinni zwrócić też uwagę na aspekt ekologiczny. Stosowanie pampersów bez wątpienia wiąże się z produkcją ogromnej ilości śmieci, które powiększają wysypiska i zużycie miazgi celulozowej.

Pampersa zakłada się w bardzo prostu sposób i jest on zapisany na rzepy. Natomiast pieluchę tetrową powinno się składać na trzy warstwy i zwijać jedną część, układając ją albo z przodu, albo z tyłu. W przypadku dziewczynek – z tyłu, kiedy przewijany jest chłopiec – z przodu. W miejscu, gdzie będzie więcej moczu, powinno być też więcej warstw materiału. Pieluchę można owinąć drugą lub założyć na nią specjalne majtki. Warto też przypiąć ją agrafką, uważając przy tym, by nie ukłuć niemowlęcia.

Przewijanie noworodka nie jest prostą czynnością, lecz bardzo szybko można nabrać w tym wprawy. Warto poczytać dokładnie o różnicach w przewijaniu dziewczynek i chłopców, a także zaletach i wadach stosowania pampersów czy też pieluch tetrowych. Jeśli rodzice odpowiednio przygotują się do przyjścia malucha na świat, z pewnością będzie on czuł się dobrze i komfortowo.

Autor: Barbara Rozmus

Komentarze do: Zasady przewijania niemowląt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz