Szukaj

Wygląd noworodka po porodzie

Podziel się
Komentarze0

Noworodek tuż po porodzie wygląda dość charakterystycznie. Jego skóra pokryta jest mazią płodową, którą stanowi tłustawa substancja. Ten specyfik powinien wchłonąć się w skórę malca z tego względu, że dostarcza skórze odpowiednich wartości odżywczych oraz zapewnia jej odpowiednią ochronę.Zdarza się, że tuż po urodzeniu noworodek ma bardzo suchą, łuszczącą się skórę. Taka sytuacja ma miejsce głównie w przypadku dzieci, które zostały przenoszone. Najbardziej sucha skóra występuje na dłoniach, stopach oraz czole. Nie jest jednak powiedziane, że taki stan wymaga jakiegokolwiek leczenia. Wystarczy odpowiednio wszystkie wysuszone miejsca natłuszczać. 

U narodzonych dzieci często zauważyć można bladoniebieskie plamy, które występują głównie w dolnej części pleców, na pośladkach oraz na dłoniach i stopach. Takie plamy nazywane są plamami mongolskimi. Nie występuje konieczność ich leczenia. Plamy ustępują samoistnie do 5 roku życia.

U dużej liczby noworodków możemy się także spotkać z tzw. „uszczypnięciami bociana”. Są to czerwone plamy, które widoczne są na brzegach górnych powiek, na czole, nad nosem, nad górną wargą oraz na granicy główki i karku. Również te plamy znikają samoczynnie w przeciągu pierwszego roku życia.

U dzieci w pierwszych kilku dniach po urodzeniu czasami występuje rumień toksyczny. Pod tą nazwą rozumiemy małe, płaskie, czerwono-żółtawe plamki, które występują na dużych powierzchniach ciała. Przyczyna ich pojawiania się jest nieraz trudna do zdefiniowana, jednak nie wymagają one specjalnego leczenia.


Tuż po urodzeniu kształt główki noworodka jest specyficzny. Sama główka jest wydłużona, a na jej szczycie występuje miękka, zasiniona czapeczka. Jest to związane z samym faktem przechodzenia główki malca przez kanał rodny. Poza tym na główce przez jakiś czas wyczuwalne są ciemiączka. Stanowią je pewne miejsca na sklepieniu czaszki, które jeszcze nie zdążyły zostać przykryte przez rosnące kości. Ciemiączka są w kształcie rombu. Dzięki nim kształt czaszki dziecka może dostosować się do kanału rodnego. Poprzez dotykanie ciemiączek można wyczuć tętnicę. Jest to sytuacja normalna. Niepokój wzbudzić może natomiast wyraźne uwypuklenie bądź zapadnięcie ciemiączka. Mogą to być objawy wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego lub odwodnienia malucha, dlatego też w takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Noworodek zwykle rodzi się z czarnymi włoskami, które bardzo często wycierają się w przeciągu kilku tygodni, a na ich miejscu pojawiają się nowe. U nowonarodzonych dzieci często występuje ciemieniucha, tzn. drobne, żółte łuski na skórze główki. By ją zlikwidować konieczne okazuje się stosowanie okładu z ciepłej oliwki.

Twarz dziecka tuż po porodzie może być pomarszczona. Czasami pojawiają się na niej wybroczyny, krwiaki i białe krostki, których zabrania się wyciskać. Oczy noworodka są z reguły zapuchnięte i zaczerwienione, nosek spłaszczony a podbródek cofnięty.

Nóżki dziecka są podkurczone, a stópki z zwrócone mogą być na zewnątrz bądź do wewnątrz. Skóra na kończynach bywa pomarszczona. Malec tu po urodzeniu nie jest w stanie utrzymać główki pośrodku leżąc na plecach, dlatego zwykle obraca ją raz w jedną, a raz w drugą stronę. Takie dziecko nie umie też na początku dźwignąć samodzielnie główki, co jednak przychodzi z czasem.

Komentarze do: Wygląd noworodka po porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz