Szukaj

Wcześniaki pijące mleko matki są mniej narażone na martwicze zapalenie jelit

Podziel się
Komentarze0

Wiele wcześniaków jest narażonych na ryzyko wystąpienia potencjalnie śmiertelnej choroby przewodu pokarmowego jaką jest martwicze zapalenie jelit (NEC). Badanie przeprowadzone przez naukowców z dziecięcego szpitala w Los Angeles pokazują, że białko zwane neurguliną-4 (NRG4) – znajdujące się mleku matki, może chronić przed zanieczyszczeniem jelit. Wyniki badań zostały opublikowane w American Journal of Pathology.

Trzydzieści procent dzieci z NEC umiera z powodu choroby, a nawet przez całe życie może odczuwać konsekwencje tej choroby, które mogą obejmować usunięcie części jelita i uzależnienia od żywienia dożylnego.

Badacze uważają, że białko NRG4 zawarte w mleku matki, posiada naturalny mechanizm obronny właściwy dla niedojrzałych jelit, które mogą ulec uszkodzeniu. W ten sposób, chronione są przed tymi niebezpieczeństwami.

Badacze przeprowadzili serię badań z wykorzystaniem modeli gryzoni, jak również analizy in vitro i badania mleka ludzkiego. Szczury karmione były opracowanym białkiem, podobnym do NRG4, ale przy okazji przyjmowały również substancje, które mogły wywołać martwicze zapalenie jelit. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy NRG4 ochroni jelita szczurów przed chorobą. Badania miały na celu jak najbardziej przybliżyć reakcję szczurów na NRG4 względem ludzi.

Naukowcom udało się uzyskać pozytywne wyniki badań, bo jak się okazało NRG zapobiega martwiczemu zapaleniu jelit. Chroni jelita, a konkretnie blokuje komórki NEC przed infekcją tego organu. Ludzka choroba NEC charakteryzuje się utratą komórek jelitowych, które mają za zadanie chronić jelita przed uszkodzeniami drobnoustrojów. Jak się okazało NRG wspomaga jelita i chroni przed atakiem NEC.

- Ponieważ NEC jest istotnym problemem klinicznym, my zamierzamy znaleźć skuteczny sposób, który pomoże chronić wcześniaki przed martwiczym zapaleniem jelit. Staramy się skutecznie ocenić NRG4 jako potencjalną metodę profilaktyczną. - uważa adiunkt Pediatrii, Biochemii i Biologi molekuralnej i Keck School of Medicine w Californi, Mark R. Frey.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Wcześniaki pijące mleko matki są mniej narażone na martwicze zapalenie jelit

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz