Szukaj

Szpital Dziecięcy św. Ludwika, Ogród Botaniczny UJ i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie łączą siły w trosce o rehabilitację dzieci

Podziel się
Komentarze0

Po raz pierwszy w historii, trzy odrębne krakowskie instytucje nawiązały partnerstwo strategiczne do realizacji projektu, którego celem jest włączenie terapii ogrodniczej (hortiterapii) w proces rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych ruchowo, hospitalizowanych na turnusach rehabilitacyjnych, pacjentów Szpitala Dziecięcego św. Ludwika.


Autorski projekt „Terapia ogrodnicza jako metoda wspomagająca proces rehabilitacji dzieci z zaburzeniami narządu ruchu-pacjentów Szpitala św. Ludwika”, stworzony przez trzy niezależne instytucje, realizowany jest od lipca do września 2011 roku. Szpital Dziecięcy św. Ludwika - kolebka polskiej pediatrii, nawiązał strategiczne partnerstwo z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego - najstarszym istniejącym ogrodem botanicznym w Polsce, Katedrą Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego - jedyną na terenie południowej Polski uczelnią wyższą, która wprowadziła hortiterapię jako przedmiot wykładowy oraz Pracownią Florystyczną Flower Land.

Projekt stanowi pierwsze wspólne przedsięwzięcie w budowie partnerskiego programu długofalowej współpracy „Ogród Zdrowia”, mającego na celu włączenie w proces leczenia dzieci-pacjentów Szpitala św. Ludwika profesjonalnych aczkolwiek niekonwencjonalnych metod terapii i rehabilitacji, bazujących na terapeutycznej funkcji roślin, pracy ogrodniczej i wrodzonym związku człowieka z naturą. Istotne jest zwłaszcza to, że nie są to jednorazowe zajęcia, ale cały program: dzieci sadzą rośliny, rozmnażają je, pielęgnują, zajmują się cięciem roślin, uczestniczą w warsztatach florystycznych, poznają ogród wszystkimi zmysłami - wykonują wiele czynności, pod którymi ukrywa się szereg ćwiczeń rehabilitacyjnych, uczą się bycia w grupie.


W ramach projektu pilotażowego został wydzielony podprojekt „Ogród miejscem wsparcia rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych ruchowo”, którego celem jest udzielenie pomocy psychologicznej w sprawowaniu długoterminowej opieki rodzicom i opiekunom dzieci oraz umożliwienie im regeneracji sił fizycznych i psychicznych w ramach zajęć rekreacyjnych w przestrzeni ogrodu.

Jako wskaźniki jakościowe projektu przyjęto poprawę  funkcjonowania narządów ruchu dzieci, poprawę funkcjonowania poznawczego, m.in. wzrok, słuch, pamięć, koncentracja uwagi, koordynacja wzrokowo-słuchowa oraz poprawę funkcjonowania dzieci w wymiarze społecznym.

Partnerzy mają w planach prowadzenie działalności badawczej, która pozwoli określić efektywność stosowanej terapii ogrodniczej, koncentrując się na jej szeroko pojętym aspekcie rehabilitacyjnym: fizycznym (medycznym), poznawczym, emocjonalnym i społecznym.

Doświadczenia zdobyte w czasie pilotażu staną się następnie podstawą do przygotowania docelowego projektu terapii ogrodniczej oraz aplikacji o fundusze zewnętrzne. Realizacja projektu docelowego planowana jest na nowy sezon Ogrodu Botanicznego UJ 2012 roku.

Komentarze do: Szpital Dziecięcy św. Ludwika, Ogród Botaniczny UJ i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie łączą siły w trosce o rehabilitację dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz