Szukaj

Sen noworodka

Podziel się
Komentarze0

Sen w życiu noworodka zajmuje większą część doby. Nie bez powodu – jest bowiem bardzo ważnym aspektem w rozwoju dziecka. Często jednak malec ma kłopoty z zaśnięciem, jak również ze spokojnym snem, dlatego płacze, budzi rodziców. W poniższym artykule znajduje się wiele odpowiedzi na dręczące pytania, a także porady, jak uśpić niemowlę.

Sen noworodka

Jak długo powinno spać niemowlę?

To najczęściej zadawane pytanie przez rodziców. Każde dziecko potrzebuje innej ilości snu – wszystko zależy od jego temperamentu, genów, wieku, a więc czynników, na które rodzic nie ma wpływu . Statystycznie noworodek potrzebuje od 17 do 20 godzin snu na dobę. Pomyślisz, że to bardzo dużo, ale właśnie tyle mu potrzeba, żeby przystosować się do nowych warunków życia. Półroczne niemowlę śpi około 14-16 godzin, natomiast roczne dziecko już około 13 godzin. Im starsza jest twoja pociecha, tym mniej potrzebuje snu.

Dlaczego dziecko nie chce spać?

Powodów jest bardzo dużo i za każdym razem, gdy usypiasz niemowlę, czynnik może być inny. Noworodki nie odróżniają dnia od mroku – śpią wtedy, gdy są najedzone i czują się bezpiecznie. Nie denerwuj się więc, gdy dziecko będzie budzić cię kilka razy w nocy, żebyś je nakarmiła – to musi potrwać kilka miesięcy. Później nauczy się odróżniać części doby i zasypianie będzie łatwiejsze. Malec, aby usnąć, musi być zmęczony. Zadbaj, aby stale miał zapewnione atrakcje – przewracał się z boku na bok, leżał na brzuszku, raczkował. Bodźce takie, jak spacer czy zabawy również przyspieszą proces zasypiania. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić – zmęczeni

e również może powodować kłopoty ze snem. Postaraj się ułożyć regularny rozkład dnia – kąpanie i kładzenie do łóżeczka o tej samej porze pomoże dziecku odróżniać pory snu i aktywności.

Często noworodek nie może zasnąć, ponieważ nie czuje bliskości mamy. Jeśli dobrze zasypia przy tobie, przez pierwsze kilka miesięcy możesz pozwolić mu spać w swoim łóżku. Stała obecność mamy bardzo korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Jego problemy ze snem może powodować także katar – taki maluszek nie potrafi jeszcze oddychać ustami, więc trudno mu zasnąć, kiedy nie może zaczerpnąć oddechu. Przed zasypianiem oczyść nosek solą fizjologiczną albo wodą morską.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy?

To normalne u kilku- i kilkunastomiesięcznych dzieci. Budzi się, bo jest głodne – malec nie umie najeść się na zapas, więc najczęściej płacze w nocy, ponieważ potrzebuje karmienia. Przyczyny szukaj także w niewygodnym materacu czy takich czynnikach jak upijająca pieluszka, drapiący kocyk lub łaskoczący w nosek pluszak. Zbyt wysoka albo zbyt niska temperatura w pokoju nie jest zbyt sprzyjająca dla śpiącego dziecka, dlatego powietrze w sypialni powinno być dobrze nawilżone i umiarkowanie ciepłe. Może trzeba także zmienić pampersa? Pamiętaj, aby nie ignorować pełnej pieluszki, ponieważ bakterie kałowe mogą dostać się do cewki moczowej i powodować wiele dolegliwości. Często powodem płaczu w nocy jest też zwyczajna chęć przytulenia się do mamy.

Sposoby na usypianie maluszka

Na sen małych pociech bardzo dobrze działa kołysanie – imituje ono twoje kroki, które dziecko odczuwało, będąc jeszcze w macicy. Ważne jest, aby ruch był jednostajny i łagodny – uspokoi to niemowlaka, zapewniając poczucie bezpieczeństwa. Warto też w usypianie dziecka zaangażować tatę. Często maluchy szybciej zasypiają właśnie w męskich ramionach, ponieważ ojcowie są zazwyczaj spokojniejsi i mniej się denerwują. Możesz też wypróbować spowijanie – przed snem dość ciasno owiń niemowlę kocykiem lub kołderką (razem z rączkami). Uważaj jednak, by nie robić tego na siłę – jeśli maluch płacze i wierci się, to znaczy, że nie spodobał mu się ten sposób. Kojąco działa także kołysanka śpiewana przez ciebie lub włączona z płyty oraz monotonne dźwięki, takie jak pralka czy cicho grające radio.

Śmierć łóżeczkowa

Zespół nagłej śmierci niemowląt dotyczy niewielkiego odsetka zdrowych dzieci w wieku między 1. tygodniem a 1. rokiem życia. Zjawisko to najczęściej występuje wśród wcześniaków i potomstwa nałogowych palaczek. Aby zapobiec śmierci łóżeczkowej, brak przecinka nie przegrzewaj niemowlaka, dostosuj wysokość materaca do jego wieku (obniżaj go, im dziecko jest starsze) i nie wkładaj do łóżeczka poduszek i pluszaków – malec może zarzucić je na buzię i udusić się.

Bezpieczny sen

Aby zapewnić dziecku bezpieczny sen, zawsze kładź je na plecach, chyba że lekarz zaleci inaczej. Sen na brzuszku nie jest najlepszym rozwiązaniem – noworodkom często się ulewa, co w takiej pozycji może powodować udławienie. Zadbaj o to, aby łóżeczko posiadało certyfikat bezpieczeństwa oraz żeby nie znajdowały się w nim rzeczy, które mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia i życia (pluszaki, poduszki). Staraj się nie owijać dziecka zbyt grubym kocykiem lub kołdrą – prowadzi to do przegrzania, co zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Przestrzegając tych zasad, nie powinnaś mieć problemów z usypianiem maluszka.

Paulina Padzik

Komentarze do: Sen noworodka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz