Szukaj

Kleszczowe zapalenie mózgu u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo poważną chorobą wywołaną przez flawirusa, przenoszoną przez kleszcze i dotyczącą głównie ośrodkowego układu nerwowego. Najbardziej rozpowszechnionym przedstawicielem tej grupy jest ixodes ricinus, który należy do rodziny kleszczy tarczowatych. Zapalenie mózgu może nastąpić albo po ukąszeniu przez kleszcza, albo drogą pokarmową poprzez picie mleka zakażonych owiec, krów i kóz.



Okres wylęgania choroby wynosi maksymalnie 3 tygodnie od chwili ukłucia. Zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo - rdzeniowych wykazują dwa nasilenia. Pierwsze w miesiącu czerwcu i lipcu; drugie - w październiku.

Jeżeli zatem wybierasz się ze swoimi dziećmi na wakacje w tereny leśne, kolonię, obóz harcerski, czy chociażby na grzyby, bądź jagody - powinnaś wiedzieć, że główne ogniska endemiczne tej choroby dotyczą województwa: białostockiego, opolskiego, olsztyńskiego, szczecińskiego, gdańskiego i bydgoskiego. Uświadomienie sobie faktu, że zachorowania zdarzają się najczęściej wśród ludzi mających kontakt z lasem jest punktem wyjścia do uniknięcia zakażenia.

Pamiętaj zatem:

  • Chroń głowę i uszy dziecka, a także ręce i nogi poprzez noszenie odpowiedniej odzieży.
  • Stosuj środki odstraszające kleszcze.
  • Nigdy nie podawaj dziecku surowego mleka pochodzącego od krów, kóz, czy owiec.
  • Po pobycie w lesie dokładnie obejrzyj całe ciało.
  • Jeśli zauważysz ukąszenie – jak najszybciej usuń kleszcza ze skóry – zadajesz sobie pytanie:  JAK?
  • Chwyć pęsetą za główkę i pociągnij – miejsce ukłucia zdezynfekuj!
Warto wiedzieć, że ślina kleszczy posiada właściwości znieczulające, dlatego też moment ukąszenia na ogół nie zostaje zarejestrowany. Dlatego bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie: Kiedy to się stało?… Także - nie daj się kleszczom! Bądź czujna! Stosuj się do naszych rad i Chroń siebie i swoją rodzinę!


Jeśli jednak, pomimo zapobiegania ukąszeniu przez kleszcza - doszło do niego, powinnaś wiedzieć jakie są fazy choroby oraz jej objawy.

Wiedz, że na kleszczowe zapalenie opon mózgowych chorują zarówno dzieci jak i dorośli. Przedział wiekowy wynosi od 3 – 80 lat. U części osób choroba przebiega bardzo łagodnie i tylko badanie krwi potwierdza zakażenie. W pozostałych przypadkach przebieg jest dwufazowy.


Pierwsza faza choroby: Pojawia się po około 7-miu do14-stu dni po kontakcie z kleszczem, a wraz z nią gorączka, ból głowy, kaszel, powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśniowe lub biegunka. Bynajmniej, ani sam chory, ani jego otoczenie, nie wiążą tych objawów z kleszczowym zapaleniem mózgu. Jednak po kilku lub kilkunastu dniach lepszego samopoczucia występuje

Druga faza choroby: Świadczy ona o uszkodzeniu układu nerwowego. Pojawia się wysoka gorączka, dreszcze, ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, przeczulica, nadmierna senność, bądź w drugą stronę - objawy bezsenności. Prawie równocześnie mogą wystąpić drgawki, podwójne widzenie, niedowłady, głęboka śpiączka, oraz - zwłaszcza u dzieci - zaburzenia świadomości.

Jeśli u Twojego dziecka - badanie krwi i płynu mózgowo - rdzeniowego - potwierdziło kleszczowe zapalenie mózgu, wiedz, że medycyna nie dysponuje lekiem zwalczającym czynnik chorobotwórczy, bądź hamujący jego rozmnażanie. Dlatego w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu możliwe jest jedynie leczenie objawowe. W przypadku drugiej fazy choroby - niezbędna jest hospitalizacja, która może trwać od tygodnia do roku leczenia.

PAMIĘTAJ!!! Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed tą chorobą jest szczepienie ochronne. Schemat szczepień oczywiście uzależniony jest od zaleceń producenta. Przed szczepieniem zawsze należy skontaktować się z lekarzem.
Pozytywnym akcentem jest to, że choroba, choć może przebiegać ciężko, zwłaszcza jeżeli dotyczy to fazy drugiej - to jednak rzadko ma przebieg śmiertelny. Zazwyczaj objawy wywołane wirusem ustępują po około trzech tygodniach i pacjent zdrowieje.

Danuta Knap

Komentarze do: Kleszczowe zapalenie mózgu u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz