Szukaj

Dzieci otyłe są bardziej narażone na choroby serca

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań u dzieci z nadwagą już w wieku 15 lat widoczne są oznaki choroby serca.U otyłych dzieci w wieku od 9 do 12 lat częściej widoczne zauważyć można występowanie czynników ryzyka takich jak wysoki poziom cholesterolu oraz wysokie ciśnienie krwi, gdy osiągają one wiek 15-16 lat.

W badaniu udział wzięło ponad 50 000 dzieci, którym zmierzono ciśnienie krwi oraz poziomy stężenia insuliny i glukozy. Autorami badani byli naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu.

Początkowo, gdy badane dzieci były w wieku 9-12 lat, 19% z nich miało nadwagę a 5% było otyłych.

- Dziewczęta, które tracą nadwagę pomiędzy okresem dzieciństwa i dojrzewania, charakteryzują się podobnymi profilami ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, co dziewczęta o normalnej wadze na początku i na końcu tego okresu wiekowego - stwierdzili naukowcy.

- Jednak u chłopców przechodzących od nadwagi do wagi normalnej czynniki ryzyka są pośrednie pomiędzy wagą normalną i nadwagą w obydwu grupach wiekowych.

Naukowcy wykazali, że wysoka masa tkanki tłuszczowej oraz duży obwód pasa zwiększają ryzyko, niezależnie od BMI (ang. Body Mass Index - wskaźnik masy ciała).

Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie British Medical Journal.

Komentarze do: Dzieci otyłe są bardziej narażone na choroby serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz