Szukaj

Alergia na kurz domowy u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Alergia ta jest jedną z najczęściej przytrafiających się naszym dzieciom. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań. Jest szczególnie niebezpieczna gdyż z powodu wszechobecności alergenu jest trudna do leczenia i często prowadzi do astmy.Należałoby zacząć od pytania, co uczula? Bowiem to nazywamy potocznie uczuleniem „na roztocza” albo „na kurz” nie jest ani jednym ani drugim. Choć w obu tych określeniach zawarta jest częściowa prawda.



Roztocza to mikroskopijnej wielkości pajęczaki. Występują na całej kuli ziemskiej, w różnych środowiskach. Same w sobie są dla człowieka obojętne. Nie są pasożytami i nie wydzielają toksycznych substancji. Większość gatunków jest nieszkodliwa nawet dla alergika. Zagrożeniem mogą być jedynie te, które żyją blisko nas, czyli w naszych domach.  Lubią ciepło i wilgoć. Ich ulubionym siedliskiem są nasze łóżka, bo żywią się złuszczonym naskórkiem. Roztocze ma niemal nieograniczone zasoby pożywienia gdyż naskórek złuszczony w ciągu jednego dnia może wyżywić tysiące tych pajęczaków przez parę miesięcy. Najbardziej odpowiada im temperatura 20-30o C i wilgotność przekraczająca 60%. Co za tym idzie najbardziej dokuczają alergikom w tzw. „sezonie kaloryferowym”, a w szczególności jesienią.

Czynnikiem alergizującym nie są jednak same roztocza, ale białko zawarte w ich odchodach. Jeden pajęczak jest w stanie w ciągu miesiąca wyprodukować 50 razy więcej odchodów niż sam waży. Drobiny odchodów są na tyle lekkie, że mogą unosić się w powietrzu. Tak dostają się do dróg oddechowych. Stąd nasilenie objawów alergii podczas sprzątania, gdy wraz z kurzem więcej alergenu wzbija się w powietrze. Kuleczki odchodów mogą także wraz z kurzem przylepiać się do bardzo wielu przedmiotów.

Kiedy należy podejrzewać ten rodzaj alergii? Najbardziej charakterystycznym objawem jest zatkany nos tuż po przebudzeniu rano. Pojawiają się także objawy kataru, kaszel, ból głowy, zmiany skórne a w dalszym przebiegu choroby astma, której objawy nasilają się nocą. Nasilenie dolegliwości następuje w sezonie jesiennym, gdy zamyka się okna i dużo przebywa w pomieszczeniach. Oczywiście sama obserwacja objawów nie daje pewności. Należy zasięgnąć porady lekarza, który zleci testy skórne albo próbę prowokacyjną polegającą na podaniu dawki alergenu donosowo, dospojówkowo bądź dooskrzelowo.


Leczenie może polegać na odczulaniu (immunoterapii). Najczęściej jednak polega na łagodzeniu objawów przez podawanie klasycznych leków przeciwalergicznych i możliwie największej izolacji od alergenu.

Jeśli twoje dziecko cierpi na ten rodzaj alergii pamiętaj:

  • Nie odkurzysz dziecku całego świata, ale możesz tak zorganizować przestrzeń wokół niego by jak najmniej było narażone na styczność z alergenem.
  • W domu powinno być chłodno i sucho. Temperatura poniżej 20 oC i wilgotność, poniżej 50% ale powyżej 40% gdyż powietrze zbyt suche prowadzi do uszkodzeń śluzówki i ułatwia atak alergenom.
  • Nie używaj nawilżaczy powietrza. Nie susz w domu prania.
  • Wietrz jak najczęściej mieszkanie.
  • Zrezygnuj z grubych narzut, kotar, zasłon.
  • Pozbądź się tapicerowanych mebli, a jeśli to niemożliwe odkurzaj je dokładnie dwa razy w tygodniu i nie czyść na mokro.
  • Uporządkuj półki. Nie trzymaj na nich wiklinowych przedmiotów, suszonych kwiatów, maskotek i innych bibelotów gromadzących kurz. Nie trzymaj książek na otwartych półkach.
  • Zrezygnuj z rolet. Powieś w oknie firanki i zasłony, które można często prać. Możesz także zainstalować żaluzje zabudowane między dwoma szybami okna.
  • Pozbądź się z domu dywanów i wykładzin. Podłoga powinna być łatwa do utrzymania w czystości. Myj ją często.
  • Do pokoju dziecka wybierz jak najprostsze meble, które łatwo będzie wyczyścić z kurzu. Zabawki i ubrania trzymaj w zamkniętych pojemnikach.
  • Łóżko, w którym dziecko śpi powinno mieć materac łatwy do wietrzenia. Używaj specjalnych anty alergicznych pokrowców na materac i pościel. W żadnym wypadku nie używaj puchowych kołder, poduszek i wełnianych koców. Możesz też suszyć poduszkę za pomocą elektrycznego koca czy termoforu. Im mniej wilgotna pościel tym mniej roztoczy.
  • Do sprzątania używaj specjalnego odkurzacza z filtrem HEPA. Jeśli nie masz takiego włóż do zwykłego podwójny worek.
  • Nie sprzątaj przy dziecku. Odczekaj godzinę zanim wejdzie do sprzątanego pokoju, aby unoszący się w powietrzu alergen opadł.
  • Często ścieraj kurze. Rób to lekko wilgotną szmatką albo używając specjalnych preparatów.
  • Zmieniaj pościel co tydzień. Pierz ją w temperaturze powyżej 60oC. Możesz dodawać do prania specjalne preparaty dostępne w aptece. Prasuj ją zawsze.
  • Usuń z sypialni dziecka pluszowe zabawki. Jeśli zasypia z przytulanką, wybierz taką, którą można często prać. Co jakiś czas włóż ją na 24 godziny do zamrażarki.
  • Pościel i materace wietrz często na świeżym powietrzu. Latem przy suchej słonecznej pogodzie a zimą, gdy temperatura spadnie poniżej 15oC.
  • W nowych poduszkach i kołdrach nie ma roztoczy. Więc wymieniaj je co jakiś czas.
  • W sypialni dziecka nie powinno być roślin doniczkowych.
  • Na miejsce wypoczynku wybieraj raczej wysokie góry. Tam jest najmniej alergenów.
  • Istnieją specjalne preparaty zwalczające roztocza. Są to proszki, płyny do prania i spraye. Jednakże zanim ich użyjesz skonsultuj się z lekarzem gdyż niektóre z nich mogą nasilać objawy astmy.
  • Można także za pomocą specjalnego testu badać stężenie roztoczy w otoczeniu dziecka.

Pamiętaj także o tym, że w kurzu są także inne alergeny - sierść zwierząt, włókna odzieży, środki owadobójcze i czystości, pozostałości kosmetyków, drobiny materiałów budowlanych i metali. Więc jeśli nawet podejrzewasz u dziecka alergię na roztocza, nie podejmuj leczenia na własną rękę. Diagnozę musi postawić lekarz i to on decyduje o terapii.

Komentarze do: Alergia na kurz domowy u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz