Szukaj

Zmień się na wiosnę! Jak wprowadzić zmiany do swojego życia?

Wiosną nie tylko przyroda budzi się z zimowego snu, ale również i my. – Wiosenny entuzjazm sprzyja samodoskonaleniu się – potwierdza Agnieszka Sienkiewicz, diet coach Programu W 90 DNI do EKO - To doskonały czas, aby zmienić dietę, odchudzić się, zacząć trenować itp. – zapewnia. Otaczający nas świat jest jednak tak urządzony, że mimo naszych dobrych chęci, ciągle popycha nas do popełniania tych samych błędów. 

 

Jak pracować nad sobą i skutecznie zmieniać złe nawyki na dobre? Odpowiedź zawarta jest w 6 pytaniach, które musisz sobie zadać, by zrealizować swój wiosenny plan zmian:

1. Czy naprawdę tego chcesz?

Każda zmiana musi wypływać z Twoich własnych pragnień i potrzeb. Konieczna jest motywacja osobista, czyli wewnętrzne przekonanie, które sprawia, że wierzysz w sens podjęcia pracy nad sobą. Czy to na pewno Twoja decyzja? Dlaczego tego chcesz? Co chcesz osiągnąć?

Aby przeprowadzić zmianę, trzeba zrobić coś niejako wbrew sobie – wyrzeczenia żywieniowe, uciążliwe ćwiczenia itd. Na początku wydaje nam się, że jesteśmy na to gotowi, tyle, że jutro… Wiadomo, że jeśli lubimy coś robić – robimy to dobrze. Stwórz takie hasło motywacyjne, które sprawi, że wizja przyszłości i celu, sprawi, że z chęcią zabierzesz się do działania. Polub to, czego nie znosisz!

2. Czy wiesz, jak to zrobić?

Zmiana długotrwałych i opornych nawyków zawsze wymaga opanowania nowych umiejętności. Zastanów się, czy masz już odpowiednią wiedzę, narzędzia, aby zmianę wprowadzić w życie. W razie potrzeby, uzupełnij swoje luki – czytaj, pytaj, rozmawiaj, ucz się, planuj! Nie umiesz tego? Naucz się!


3. Czy masz przyjaciół?

Nasze słabości, których chcemy się pozbyć prawie zawsze mają charakter choroby społecznej – tzn. wzmacniają je osoby z naszego otoczenia, których wpływowi ulegamy (znajomi, którzy zawsze wyciągają do fast foodu / kółko palaczy w pracy zapraszających na wspólnego „dymka”). Trzeba zamienić "wspólników", którzy utrzymują nas przy starych nawykach na "przyjaciół", którzy będą nas wspierać i dopingować w podjętych zamiarach.  Spraw aby otoczenie cię wspierało.


4. Czy masz nauczyciela?

Często zmiana głęboko zakorzenionych nawyków wymaga pomocy, informacji i realnego wsparcia ze strony profesjonalisty – coacha, lekarza, trenera. Warto też skorzystać ze specjalistycznych programów, warsztatów. Znajdź mądrzejszego od siebie.

5. Jak się nagrodzisz?

Zanim doczekasz się satysfakcji z wprowadzanej do swojego życia zmiany, minie trochę czasu. System krótkookresowych nagród i kar pomoże Ci kontrolować proces zmian i każdego dnia nagradzać się za kroki we właściwym kierunki. Nagradzaj się za sukcesy, ale uczciwie ponoś konsekwencję odstępstw od swoich postanowień. Zasłuż na nagrodę i obawiaj się jej utraty.

6. Czy umiesz dostosować rzeczywistość do siebie?

Nawet niewielkie zmiany w naszym otoczeniu, mogą mieć zdumiewający wpływ na dokonywane przez nas wybory. Np. jeśli się odchudzasz, wybierz inną drogę do pracy, żeby nie przechodzić obok ciastkarni.  kontroluj swoje otoczenie i dostosuj je do twoich nowych potrzeb.

*****

W 90 DNI do EKO jest to 90-dniowy program, który pokazuje, jak zmienić swoją dietę i styl życia na zdrowsze i bardziej naturalne. Osoby, które są w Programie od oficjalnego dnia startu (styczeń) świętują właśnie swój półmetek. Do Programu można się dopisywać na każdym jego etapie. Uczestnicy dostają codziennie do wykonania jedno, proste zadanie, które przybliża ich do wyznaczonego celu. Każdy tydzień jest poświecony innemu zagadnieniu.

Komentarze do: Zmień się na wiosnę! Jak wprowadzić zmiany do swojego życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz