Szukaj

Dieta trzustkowa

Dieta trzustkowa jest bardzo istotna przy różnego rodzaju chorobach związanych z trzustką. Poprzez trzustkę rozumiemy gruczoł, który znajduje się w górnej części jamy brzusznej. W przypadku trzustki możemy mówić o takich chorobach jak ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, rak trzustki, kamica przewodów trzustki i torbiel trzustki.Różnego rodzaju schorzenia związane z trzustką wymagają od pacjenta stosowania specjalnej diety. Przede wszystkim należy unikać tłustych potraw, pieczywa gruboziarnistego oraz ostrych przypraw. W przypadku tej diety zabronione jest jakiekolwiek spożywanie napojów alkoholowych. Nie można stosować żadnego tłuszczu przy przyrządzaniu posiłków.

W przypadku chorób trzustki przy ustaleniu diety konieczna jest konsultacja z lekarzem. Pierwsze cztery etapy żywienia w przypadku ostrego zapalenia trzustki powinny być przez pewien czas ściśle przestrzegane. W późniejszym czasie dozwolone jest jedzenie wszystkiego.

Jakie są podstawowe zasady diety trzustkowej?

Przede wszystkim nie wolno pić alkoholu. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą się przyczynić do zaostrzenia choroby, dlatego też konieczne jest całkowite wyeliminowanie napojów alkoholowych z codziennej diety. Poza tym ważne jest dokładne przeżuwanie wszystkich pokarmów. Spożywane posiłki nie mogą być zbyt obfite. Najlepiej jest jeść małe porcje ale w regularnych odstępach czasu. Jadłospis w diecie trzustkowej powinien być urozmaicony, a wszystkie produkty służące do przygotowania potraw świeże.


Cztery fazy diety
  • I faza polega na rezygnacji ze spożywania jakichkolwiek posiłków przynajmniej przez 24 godziny. W dalszej kolejności dozwolone jest picie gorzkiej herbaty oraz spożywanie sucharków, kiełków z ryżu oraz płatków owsianych.
  • II faza polega na stosowaniu diety, której głównymi składnikami są produkty zawierające białko oraz takie, które posiadają niewielkie ilości tłuszczu, np. chudy twaróg, chuda ryba.
  • III faza polega na wprowadzeniu do codziennego jadłospisu pieczywa pszennego, czerstwego, ziemniaków oraz warzyw gotowanych. Poza tym ważne jest pokrycie dziennego zapotrzebowania na tłuszcze czemu dobrze służy m. in. margaryna oraz masło. Dodatkowo można jeść niskotłuszczowe gatunki mięs, wędlin oraz serów.
  • IV faza polega na stosowaniu diety łatwo strawnej, niskotłuszczowej oraz niskoresztkowej. Dobór produktów jest uzależniony od indywidualnych potrzeb chorego.

W jaki sposób przyrządzać potrawy?

Najbardziej wskazane jest:
  • gotowanie,
  • gotowanie na parze w folii aluminiowej,
  • pieczenie w folii,
  • duszenie bez wcześniejszego obsmażania.
Jakich produktów nie można spożywać?

Należy unikać serów żółtych, topionych i pleśniowych, ciastek, czekolady, ostrych przypraw, orzechów, migdałów, produktów zbożowych, mocnej kawy, napoi gazowanych, jajek na twardo oraz alkoholu.

Jakie produkty są dozwolone?

Wskazane jest spożywanie odtłuszczonego mleka, chudych serów, kefiru, produktów zbożowych z mąki pszennej, ziemniaczanej oraz kukurydzianej, margaryn miękkich, chudych ryb, olejów roślinnych, gotowanych ziemniaków, warzyw, jajek na miękko, czarnej herbaty, soków owocowych, cielęciny, wołowiny, drobiu, chudych wędlin oraz zup.

Komentarze do: Dieta trzustkowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz