Szukaj

Zespół stresu pourazowego u kobiet związany z uzależnieniem od żywności

Nowe badania opublikowane w Jama Psychiatry, łączą zaburzenia stresu pourazowego z silnym uzależnieniem od jedzenia. To pozwoliłoby wyjaśnić, dlaczego badania wykonywane w przeszłości, wykazywały, że stres pourazowy jest przyczyną otyłości.

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka około 7,7 milionów dorosłych Amerykanów. To zaburzenie lękowe, które występuje głównie po traumatycznych przeżyciach lub bardzo stresujących sytuacjach. Objawami są między innymi ciągłe depresyjne myśli, które kojarzą się z traumatyczną sytuacją czy wydarzeniem.

Według zespołu badawczego, a w tym Susan M. Mason z University of Minnesota, PTSD związany jest z otyłością i chorobami wywołanymi tym zaburzeniem. Przykładowo w zeszłym roku, Medical News Today poinformował o przeprowadzonym badaniu przez naukowców z Harvard School of Publich Health w Bostonie, które wykazało związek między otyłością a objawami PSTD u kobiet.

W badaniu przeprowadzonym przez Susan Mason oraz jej współpracowników, zespół dokonał analizy przypadków 49 408 kobiet, które w 1989 roku, kiedy rozpoczęło się badanie były w wieku od 25 do 50 lat. W 2008 roku, badane kobiety wypełniły specjalny kwestionariusz dotyczący ich historii, a konkretnie traumatycznych wydarzeń, które spowodowały u nich objawy PSTD. Rok później, uczestniczki oceniały swoje uzależnienie od żywności, które również sprawdzali u nich naukowcy.

Uczestniczki zostały sklasyfikowane jako predysponujące do uzależnienia od jedzenia. Zostały także określone przez skalę Yale Food Addiction. Gdzie uwzględniano siłę uzależnienia, ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia, wpływ stresu na jedzenie i wiele innych, ważnych czynników.

81% badanych kobiet, przeżyło przynajmniej jedno traumatyczne wydarzenie. Z tego u 34% nie odnotowano żadnych objawów PTSD, 39% wykazywało od 1 do 3 z 7 objawów wymienionych w kwestiunariuszu, 17% badanych kobiet miały od 4 do 5 objawów, a 10% od 6 do 7 objawów PSTD.  Średnio, pierwszy objaw PSTD występował u kobiet w okresie 30. roku życia.

Zespół odkrył również, że im więcej objawów PSTD występowało, tym silniejsze było uzależenienie od jedzenia. Grupa kobiet, która wykazywała od 1 do 3 objawów, miała mniejsze problemy z jedzeniem niż grupa kobiet, u których występowało 6 – 7 objawów PSTD.

Badania zwracają uwagę na indywidualność problemów oraz na to, że należy inaczej podchodzić profilaktycznie do tego problemu. Trzeba dostosować odpowiednie metody psychologiczne i behawioralne, które pomogą walczyć osobie z PSTD ze stresem.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Zespół stresu pourazowego u kobiet związany z uzależnieniem od żywności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz