Szukaj

Szkoła w Asnieres we Francji przykładem w walce z otyłością

Pięciuset uczniów ze szkoły imienia Kartezjusza w Asnieres miało okazję skorzystać z diety opartej na chlebie bio, a wkrótce na marchewkach wtprodukowanych przez rolnika lokalnego. Każdego roku uczestniczyli również w warsztatach smaku oraz oddają się różnym dyscyplinom sportowym.Dzięki takiemu działaniu, nadwaga stale spada w tym mieście.

Asnieres, miasto w Hauts-de-Seine wdrożyło całą serię środków walczących z otyłością i nadwagą. Dlatego też, w szkole imienia Kartezjusza, w ramach prewencji otyłości dziecięcej, hasło „Pięć porcji owoców i warzyw dziennie? Yes we can” stało się hasłem przewodnim.

Do roku 2013, siedemnaście szkół w mieście ma przyjąć dietę opartą na chlebie bio i na marchewkach, zaproponowaną przez grupę Avenance, która pozwala uczniom wybrać zdrowy posiłek. Uczniowie jedzą w swoim tempie, w mniej hałaśliwej atmosferze, niż w normalnej stołówce. Inicjatywa ta została oceniona jako bardzo interesująca przez amerykańską sekretarz do spraw zdrowia, panią Kathleen Sebelius, która odwiedziła ostatnio tę szkołę.

Pięć tysięcy uczniów w wieku od 5 lat do 10 lat w mieście jest ważonych każdego roku. Miejska polityka prewencyjna daje priorytet tym uczniom, jeśli chodzi o otyłość, a w szczególności dotyczy to uczniów żyjących w biednych dzielnicach, ponieważ statut społeczny i zawodowy rodziców tych dzieci nie jest jasny, wyjaśnia mer miasta, Sebastien Pietrasanta.


Stały spadek poziomu nadwagi

U dzieci, okres od 3 roku życia do 10 roku życia jest okresem intensywnego uczenia. To dlatego tak ważne jest, żeby dobre zwyczaje zostały rozpowszechnione na łonie społeczności lokalnych.

Miasto Asnieres jest przykładowym miastem pod kątem przyjęcia planu zdrowego odżywiania oraz walki z otyłością, gratuluje sobie francuska sekretarz stanu do spraw zdrowia, pani Nora Berra.

Amerykańska sekretarz Kathleen Sebelius zwierzyła się, iż po swoim powrocie do Stanów Zjednoczonych opowie prezydentowi Obamie o tych inicjatywach, które uczą dzieci dobrych refleksów na temat odżywiania.

Poszukujemy najlepszych pomysłów, które mogą nas zainspirować, i które moglibyśmy przyjąć w Stanach Zjednoczonych. A ta francuska szkoła jest bardzo dobrym przykładem do naśladowania, stwierdza amerykański ambasador we Francji, pan Charles Rivkin.

Mer miasta, Sebastien Pietrasanta, przypomniał, że dzięki miejskim działaniom, młodzi mieszkańcy miasta mający nadwagę albo otyli, mają szansę schudnąć – zaobserwowano, że poziomy te stale spadają, około 1% rocznie. A to pozwala zbliżyć się miastu Asnieres do średniej narodowej 10%. Zanim miasto podjęło działania w 2005 roku, poziom otyłości w tym mieście wynosił 25%.

Komentarze do: Szkoła w Asnieres we Francji przykładem w walce z otyłością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz