Szukaj

Podjąć wyzwanie: zapobieganie i leczenie otyłości

Leczenie otyłości jest rzeczą konieczną i nieuniknioną, ale podstawową strategią, którą należy promować z całą siłą, to prewencja, potwierdza pani doktor Véronique Déry, która wzięła udział w konferencji 1 Sympozjum Chaire J.A. DeSève na temat strategii żywienia, które odbyło się w Montrealu. W samej tylko Kanadzie, blisko 9 000 000 000 jest uważanych za otyłych. W Quebeku, jedno dziecko albo jeden nastolatek na czworo zmaga się z poblemem nadwagi, a jedno dziecko na dziesięć cierpi z powodu otyłości.Doktor Véronique Déry, która jest dyrektorem generalnym agencji AETMIS (Agence d’évaluation des technologies et des modes d’intervention en santé), ocenia, iż należy opracować odpowiednie strategie prewencji, które by były silne i solidne i działałyby we wszystkich sferach społeczeństwa, w partnerstwie ze wszystkimi środowiskami – rodzinnym, szkolnym, gminnym, politycznym, ekonomicznym, naukowym, itp.

Właśnie taki sposób walczenia z otyłością został opracowany przez francuskiego endokrynologa Jean-Michel Borysa. We Francji, w 2004 roku wdrożono program zapobiegania otyłości dziecięcej EPODE (Ensemble prévenons l’obésité des enfants, Zapobiegajmy wspólnie otyłości u dzieci). Wielkim wyzwaniem jest samo znalezienie miejsca koordynacji oraz związków między politykami, naukowcami, instytucjami, głównymi działaczami ekonomicznymi, a także ludźmi, którzy pracują w terenie, mediami oraz samą populacją. Ale, wdrożenie jakiejkolwiek strategii zapobiegania otyłości wśród populacji jest niemożliwe, jeżeli nie ma ku temu odpowiedniej woli politycznej, wyjaśnia Jean-Michel Borys.

Liczyć raczej na tryb życia, a nie na wagę

Doktor Véronique Déry precyzuje jednak, że nie powinno się kłaść aż takiego akcentu na wagę, na samo zrzucenie dodatkowych kilogramów. Jeśli bowiem to sama waga będzie celem, nigdy nam się nie uda wygrać z otyłością. Ryzykujemy tym, że osiągniemy jakieś „chore” efekty, zamiast oczekiwanych efektów pozytywnych, wyjaśnia pani doktor. Trzeba raczej zacząć liczyć na przyswojenie sobie zdrowego stylu życia, na przykład - na przyswojenie sobie zdrowych zwyczajów odżywiania się, czyli zdrowych zachowań dotyczących jedzenia.


Doktor Borys dorzuca, że najlepszą kombinacją jest połączenie uwrażliwienia z rzeczywistym działaniem w terenie, na łonie prawdziwej populacji, jeśli naprawdę chcemy mieć wpływ na poprawę stylu życia wśród ludzi. Trzeba podkreślić, że właśnie w dzieciństwie i w okresie starości ludzie są najbardziej wrażliwi na przesłania prewencji, przypomina doktor Jean-Michel Borys.


W Quebeku został stworzony rządowy plan działania promocji zdrowego stylu życia oraz zapobiegania problemom związanym z wagą na lata 2006-2012. Pojawiła się teraz kwestia dotycząca drugiej części tego planu, ponieważ 2012 rok wkrótce nadejdzie. Jest to bardzo wyczerpująca i niezwykle intensywna praca. Potrzeba wielu ludzi, którzy wezmą się do roboty i podejmą wyzwanie, podkreśla doktor stanowczo pani doktor Véronique Déry.

Ale zapobieganie otyłości powinno się zacząć jeszcze przed okresem dzieciństwa, a nawet przed narodzeniem, mówi pan Émile Lévy, który jest organizatorem Sympozjum Chaire J.A. DeSève na temat strategii żywienia oraz dyrektorem badań na Jednostce Gastroenterologii, Hepatologii oraz Żywienia przy CHU Sainte-Justine.

Jeśli, będąc w ciąży, kobieta spożywa produkty bogate w kwasy omega-3, witaminy i antyoksydanty, zapewnia ona w ten sposób swojemu dziecku najlepszą ochronę przeciwko cukrzycy, nadciśnieniu, chorobom serca oraz układu krążenia, a nawet przeciwko rakowi, podkreśla Émile Lévy.

Czy możemy leczyć otyłość?

Nie ma cudownego leczenia przeciwko otyłości, ale utrata wagi oraz kontrola zachowań pokarmowych może znacznie polepszyć stan zdrowia osób otyłych. Otyłość jest bowiem złożoną chorobą metaboliczną. Ale, zmniejszenie od 5% do 10% masy ciała u osoby dorosłej może być związana ze znaczącymi efektami, jeśli chodzi o samą redukcję ryzka wstąpienia powikłań zespołu metabolicznego, stwierdza pani doktor Dery. A także, taki spadek masy ciała także znacznie redukuje występowanie czynników ryzyka samego syndromu metabolicznego.

Jeśli natomiast chodzi o dzieci i nastolatków, ostatnie badania przeprowadzone w dziedzinie interwencji oraz leczenia osób otyłych pokazują pewną skuteczność, nawet jeśli korekcja wagi ciała nie była konieczna. Jednakże, doktor Véronique Déry sądzi, że możemy korzystać z okresu rozwoju dziecka, aby odpowiednio modyfikować jego zachowania pokarmowe. Te badania pokazują nam, że możemy wpłynąć ten problem. W rzeczywistości, to właśnie intensywny nadzór i obserwacja dzieci pozwala osiągnąć sukces, podsumowuje doktor Dery.

Komentarze do: Podjąć wyzwanie: zapobieganie i leczenie otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz