Szukaj

Otyłość: gen szczupłości pozwoli zwalczyć nadwagę?

Aby skutecznie wyeliminować otyłość, być może trzeba zrozumieć w jaki sposób osoby szczupłe pozostają szczupłymi? Badacze francuscy z Génopole d’Évry pochylili się nad chorobą genetyczną, która nie pozwala nosicielom genu na przybieranie na wadze, w nadziei, iż uda im się odnaleźć ścieżki prowadzące ku nowym rozwiązaniom problemów z nadwagą i cukrzycą.Choroba genetyczna, czyli wrodzony niedobór enteropeptydazy, jest niezwykle rzadka i charakteryzuje się niezdolnością organizmu do skutecznego asymilowania przyjmowanych kalorii. W konsekwencji, ludzie ci nigdy nie tyją, a nawet chudną, niezależnie od tego, co jedzą.

Jeżeli choroba nie jest leczona, ludzie praktycznie umierają z głodu. Zjawisko to jest związane z brakiem patologicznym enzymu niezbędnego do procesu trawienia.


Naukowcy francuscy właśnie przetestowali molekułę, która jest w stanie w sposób sztuczny hamować ten enzym.

Dr Itzik Harosh z ObeTherapy Biotechnology (firma stojąca za tym odkryciem), mówi: po raz pierwszy zainteresowaliśmy się genami patologii prowadzących do szczupłości, mimo jedzenia. Enteropeptydaza działa jako wyzwalacz trawienia, a więc absorpcji przez organizm przyjętych kalorii. Naszym celem było opracowanie terapii, które będą w stanie ograniczyć absorpcję tłuszczów i protein, tym samym zapobiegając otyłości.

W ten sposób powstała molekuła Obe2008, która na razie jest testowana w fazie przedklinicznej na myszach. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, za 18 miesięcy francuscy badacze rozpoczną prace na człowieku. A to oznacza, że w najlepszym razie lek może być dostępny za 7 – 8 lat minimum.

Komentarze do: Otyłość: gen szczupłości pozwoli zwalczyć nadwagę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz