Szukaj

Otyłe dzieci mniej wrażliwe na smaki

Otyłe dzieci mają mniej wrażliwy zmysł powonienia w porównaniu z dziećmi o szczupłej budowie ciała, ukazuje nowe badanie. Ich przytępiona zdolność do odróżnienia pięciu smaków - gorzkiego, słodkiego, słonego, kwaśnego i umami (pikantny) - może powodować, że te dzieci pochłaniają ogromne ilości jedzenia, twierdzą badacze.Wyniki opierają się o badanie przeprowadzone na próbie 94 dzieci o szczupłej budowie i 99 otyłych, w wieku od 6 do 18 lat, cieszących się dobrym zdrowiem i nie spożywających żadnych leków znanych z wpływu na smak i węch.

Uczestnicy spróbowali 22 "pasków smakowych" umieszczanych na języku - dla każdego z pięciu zmysłów smaku posłużono się czterema paskami o różnej intensywności oraz dwoma paskami bezsmakowymi. Przykładowo, bardzo słony pasek, słony pasek, lekko słony pasek i nieznacznie słony pasek - plus dwa bezsmakowe paski.

Dzieci poproszono, aby rozpoznały smak każdego paska i uszeregowały je według intensywności.


Dzieci mogły zdobyć maksymalnie 20 punktów, jeśli poprawnie rozpoznały wszystkie pięć typów smaków o czterech różnych intensywnościach. Wyniki obejmowały zakres od 2 do 19 punktów.

Według badaczy, dziewczynki i starsze dzieci były lepsze w typowaniu prawidłowych smaków.

Ogólnie, dzieci najlepiej rozróżniały smak słodki od słonego, ale najtrudniej było im odróżnić smak słony od kwaśnego oraz pomiędzy słonym a umami (pikantnym).

U otyłych dzieci trudność sprawiało rozpoznanie różnych doznań smakowych, osiągając średni wynik 12,6 punkta w porównaniu z ponad 14 punktami u dzieci o szczupłej budowie.

Powód, dla którego ludzie mają różną percepcję smakową pozostaje niejasny, ale stwierdzono, że geny, hormony, doświadczenie kulturowe i ekspozycja na różne smaki we wczesnym etapie życia odgrywają pewną rolę, mówią autorzy.

Poprzednie badanie wskazuje, że zwiększona wrażliwość na różne doznania smakowe może pomóc zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia ze względu na to, że mniejsza ilość jest potrzebna, aby uzyskać to samo "uderzenie zmysłu", stwierdzili badacze.

Komentarze do: Otyłe dzieci mniej wrażliwe na smaki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz