Szukaj

Niewłaściwe nawyki żywieniowe Polaków-problem otyłości

Niewłaściwe nawyki żywieniowe Polaków – problem otyłościZ badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Polsce wynika, że około 62% mężczyzn i 50% kobiet ma mniejszą bądź większą nadwagę. Wszystko wskazuje na to, że dane te będą coraz bardziej zatrważające. Co można zatem poradzić Polakom w kwestii nawyków jedzeniowych?


Jest kilka zasad, o których warto pamiętać, by nie przybierać dodatkowych kilogramów:

Po pierwsze - powinno się uporządkować swój harmonogram jedzenia. Najlepiej jest podzielić dzień na kilka posiłków (4-5) podawanych w równych odstępach czasu.
Po drugie – zminimalizować spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Produkty te, jak napoje gazowane, mleczna czekolada, fast foody, słodycze, białe pieczywo zawierają dużą ilość węglowodanów, których organizm w normalnych warunkach nie jest w stanie przyswoić bez szkody dla siebie .

Po trzecie - powinno się jeść tylko tyle, aby zaspokoić głód. Niestety życie w biegu sprzyja podjadaniu i późnym, obfitym posiłkom. Dlatego zamiast zaspokajać głód, jemy zbyt dużo i czujemy się przepełnieni. To przyczynia się do powiększenia objętości żołądka, a w konsekwencji do wzrostu zapotrzebowania na jedzenie – tłumaczy lek. med. Agnieszka Lemańczyk, Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn.

Po czwarte – posiłki powinno się spożywać powoli, bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając. Jedząc szybko, łatwo jest przeoczyć moment poczucia sytości.

Nawyki, które działają na naszą niekorzyść:

Jemy szybko i o nieregularnych porach. Wiele osób pierwszy większy posiłek spożywa dopiero po pracy, tj. koło godziny 19 lub 20! Na dodatek, posiłki, które spożywamy są często bardzo ubogie w wartości odżywcze. Dostarczamy swojemu organizmowi w jedzeniu ogromne ilości toksyn, co później przekłada się negatywnie na jego funkcjonowanie. Efekt – uczucie wzdęcia, biegunki, mdłości, zatwardzenie, ogólne zmęczenie i rozdrażnienie – mówi lek. med. Agnieszka Lemańczyk.

Widać, że zachowanie odpowiedniej wagi, nie musi wymagać od nas wiele wysiłku. Czasami wystarczy konsekwencja, dyscyplina, właściwe nawyki żywieniowe i 30 minut aktywności fizycznej dziennie!

Komentarze do: Niewłaściwe nawyki żywieniowe Polaków-problem otyłości (1)

mamuska123
mamuska123 05-11-2013 14:57

Złe nawyki żywieniowe Polaków- niestety to prawda

1

Niestety ten artykuł jest prawdziwy. Polacy nie odżywiają się zdrowo, mają tendencję do jedzenia tłustych i kalorycznych potraw no i picia napojów gazowanych. Ja kiedyś też taka byłam, tylko cola i jakieś ohydne napoje. ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze