Szukaj

Naukowcy zidentyfikowali peptyd, który zmniejsza chęć jedzenia

Badacze zidentyfikowali peptyd, który podawany w określonym obszarze mózgu może zmniejszyć pragnienie jedzenia. Badanie, które zostało opublikowane w Neuropsychopharmacology sugeruje, że nauka jest blisko odkrycia leków, które leczą otyłość i zaburzenia odżywiania.

Naukowcy odkryli, że podczas podawania peptydu PACAP (Pituitary adenylate cyclase-activating peptide) do określonego obszaru mózgu zwanym centralnym ciałem migdałowatym, zmniejszone zostaje spożycie żywności, co prowadzi do utraty wagi.

Spożycie żywności może być zmniejszona na dwa sposoby: jedzenia mniejszej ilości posiłków normalnej wielkości w ciągu dnia lub mniejszych posiłków.
Naukowcy odkryli, jak PACAP zmniejsza przyjmowanie pożywienia, gdy wstrzykuje się gp do ciała migdałowatego.- Odkryliśmy, że PACAP zmniejsza ilość żywności spożywanej w czasie jednego posiłku, ale nie wpływa na ilość posiłków. Ponadto, okazało się, że PACAP zmniejsza tempo spożycia żywności. Oznacza to, że po podaniu PACAP, trawienie przebiegało wolniej - wyjaśnia dr Valentina Sabino, adiunkt na Boston University School of Medicine.

Otyłość jest złożonym zaburzeniem i wpływa na zdrowie milionów osób na świecie. Według raportu GUS „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2011 r.” nadwagę lub otyłość ma aż 54% ogółu dorosłych Polaków, z czego 64% to mężczyźni a 46% kobiety.  W Ameryce problem zbyt wysokiego BMI dotyczy aż 78 milionów obywateli. Otyłość i nadwaga zwiększają ryzyko chorób i problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca , cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi.

Opracowała: Agnieszka Witek

Komentarze do: Naukowcy zidentyfikowali peptyd, który zmniejsza chęć jedzenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz