Szukaj

Dieta śródziemnomorska zapobiega otyłości

Według lekarzy, włączenie zasad diety śródziemnomorskiej do codziennego jadłospisu skuteczniej zapobiega otyłości, niż restrykcyjne liczenie kalorii. To nie jedyne zalety stosowania diety śródziemnomorskiej. Według lekarzy, obniża ona także ryzyko zawału serca i wylewu krwi do mózgu.

Ilość i jakość posiłków

Naukowcy od lat próbują ustalić, która metoda odżywiania najskuteczniej zapobiega otyłości. Przez wiele lat obowiązywało przekonanie, że proces odchudzania najskuteczniej wspiera redukcja spożywanych kalorii. Ostatnio problem otyłości i nadwagi u ludzi na całym świecie znacznie się nasilił, dlatego naukowcy szukają innej metody walki z dodatkowymi kilogramami. Wciąż podkreślają, że najważniejsze jest to, co i ile jemy. Krytykują także cały przemysł związany z odchudzaniem, który promuje wyłącznie ilość, a nie jakość posiłków spożywanych przed osoby odchudzające się.

Zasady diety śródziemnomorskiej

Autorzy badań nad dietą śródziemnomorską podkreślają, że jadłospis bogaty w owoce, warzywa, orzechy i oliwę z oliwek, nie tylko redukuje ryzyko zawału serca i udaru, ale także odchudza skuteczniej niż niskotłuszczowa dieta.

- Proponujemy ludziom, by skupili się nie na kaloriach, a na tym, by przyjmowali wartościowe, odżywcze posiłki - mówi kardiolog, dr Aseem Malhotra.

Dieta śródziemnomorska opiera się na świeżych owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, oliwie z oliwek, orzechach i rybach. Ogranicza się produkty zwierzęce i masło.

- Stosowanie takiej diety szybko wpłynie na nasze zdrowie - przekonuje dr Malhotra. - Ryzyko zawału lub udaru spada już po miesiącu jej przestrzegania. Według lekarzy taka dieta skuteczniej obniża poziom cholesterolu we krwi niż przyjmowanie tabletek.

- Posiłki bogate w tłuszcz, cukier i sól powinny być zażywane w mniejszych ilościach. Jeśli ktoś już jest otyły, powinien niemal zupełnie je wykluczyć z jadłospisu, jeśli chce osiągnąć odpowiednią wagę i prowadzić zdrowy styl życia - dodaje dr Alison Tedstone.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Dieta śródziemnomorska zapobiega otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz