Szukaj

Dieta oczyszczająca

Dietę oczyszczającą opracowała ceniony w Polsce dietetyk - pani Maja Błaszczyszyn. Podstawą tej diety są owoce i warzywa jedzone na surowo. Są one bogate w błonnik, który oczyszcza nasze jelita poprawiając ich funkcjonowanie, witaminy, enzymy i składniki mineralne, które uwolnią nasz organizm od toksyn, oraz „dobre” tłuszcze, węglowodany i białko. Owoce i warzywa, które wykorzystamy w kuracji, powinny być świeże i niepryskane.Dieta ta poprawi odporność organizmu, przyspieszy metabolizm, ureguluje ciśnienie krwi, skórze przywróci blask i poprawi nasz nastrój. Trwa ona 10 dni i dostarcza codziennie około 600 kalorii.

Przed jej rozpoczęciem powinniśmy się do niej przygotować. W dniu ją poprzedzającym odstawmy napoje pobudzające - kawę z kofeiną, czarną, mocną herbatę, alkohol. Zrezygnujmy z pieczywa, makaronów, płatków zbożowych, otrębów, mięsa. Ostatni posiłek zjadany o 18.00 powinien być lekkostrawny. Przed snem wypijmy jedną lub dwie filiżanki chińskiej herbaty Ninghong, którą można kupić w sklepach zielarskich.


10 dniowy jadłospis:

Dzień 1 i 2 - tylko owoce
Na śniadanie pijemy świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy i cytryny, rozcieńczony wodą. Następnie wybieramy jedno „danie”, które będziemy jeść przez resztę dnia. Możemy wybrać, tylko jeden rodzaj owoców (jabłka, winogrona lub gruszki). Jemy je w dowolnych ilościach, kiedy poczujemy głód. Jeśli jednak wybrany owoc szybko nam się znudzi, możesz zmienić go na inny, pod warunkiem, że nastąpi to dopiero w drugiej połowie dnia, a odstęp między „posiłkami” z różnych owoców wyniesie minimum dwie godziny.


Dzień 3 do 8 - wprowadzamy warzywa do diety

Śniadanie: codziennie dowolne owoce.
Obiad: duża porcja surówki warzywnej z dodatkiem kiełków, nasion i migdałów.
Kolacja: warzywa na parze lub duszone.
Przed snem: koniecznie wypij herbatę Ninghong.
Między posiłkami możemy „podjadać”, ale wyłącznie owoce, ewentualnie wypić ziołową herbatkę.

Dzień 9 i 10 - nadszedł czas na nabiał
Śniadanie: świeżo wyciśnięty sok z dowolnych owoców.
II śniadanie: muesli z jogurtem lub mlekiem sojowym.
Obiad: porcja sałaty.
Kolacja: świeżo wyciśnięty sok z warzyw, porcja ryby lub piersi z kurczaka z purée z zielonego groszku lub porcją surówki.

Aby oczyszczanie było jak najbardziej skuteczne pijmy dużo wody mineralnej i herbatek ziołowych. Dzięki diecie będą uwalniać się toksyny, które musimy "wypłukać" z organizmu.

Lekarze zalecają, aby po ukończonej diecie oczyszczającej przejść na dietę 1000 kalorii (zobacz: Dieta 1000 kalorii) na okres 2 tygodni, ponieważ utrzyma to efekt odtruwania. Po upływie tego czasu powinniśmy uważać na to co jemy. Ograniczmy czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce, słodycze, produkty wysokoprzetworzone. W naszym codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw, owoców, ryb i chudego nabiału.

Opracowała:
Katarzyna Dyllus

Komentarze do: Dieta oczyszczająca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz