Szukaj

Objawy niedoboru wapnia

Podziel się
Komentarze1

Powszechnie wiadomo, że wapń buduje kości i zęby, wspomaga proces krzepnięcia krwi, czy ułatwia prawidłową pracę serca oraz układu hormonalnego, mięśniowego czy nerwowego. Nieodobór tego pierwiastka jest więc bardzo niebezpieczny. Jak więc rozpoznać objawy niedoboru wapnia?

Objawy niedoboru wapnia

Wapń do organizmu można dostarczyć przez spożywanie, przede wszystkim, produktów mlecznych, migdałów, śledzi czy innych ryb. Należy też jeść jajka, sery i wątrobę, które są źródłem witaminy D umożliwiającej wchłanianie wapnia.

Pierwsze objawy niedoboru wapnia

Pierwszymi i najłagodniejszymi objawami braku wapnia są bóle w mięśniach, mrowienia czy drętwienia mięśni czy ich skurcze, również łamliwość paznokci i wypadanie włosów. Brak wapnia wpływa na ogólne osłabienie organizmu.

Choroby jako objawy niedoboru wapnia

Niedobór wapnia może wpłynąć na łamliwość kości przez ich osłabienie i pozbawienie minerałów. Z czasem może dojść do rozwoju osteoporozy. Z racji, że wapń jest składnikiem budulcowym zębów, gdy jest go za mało, zęby mogą stać się nadwrażliwe i podatne na pojawienie się próchnicy. Hipokalcemia może doprowadzić do choroby zwanej tężyczką, czyli do wzmożonej pobudliwości nerwowej nerwów. Chory doświadcza wtedy częstych kurczy mięśni, mrowienia i drętwienia. Brak wapnia, z racji że pierwiastek ten wpływa na proces krzepnięcia krwi, może spowodować problemy z licznymi krwotokami z nosa. Jednym z objawów niedoboru wapnia jest również nieregularny rytm serca.

Problemy jakie wywołuje hipokalcemia nie mają wyłącznie podłoża fizycznego. U osoby chorej można zauważyć nadmierną nerwowość, stany depresyjne i lękowe, a nawet psychoza.

Objawy niedoboru wapnia u dziecka

Wapń jest bardzo istotnym składnikiem dla najmłodszych. Jak wiadomo dzieci bardzo szybko rosną, a wapń jest budulcem kości i zębów. Objawy niedobóru wapnia u dziecka to problemy ze wzrostem oraz prawidłową postawę ciała. Istotny jest również w związku z pojawieniem się zębów i wpływa na stan uzębienia dziecka w przyszłości.

Wapń jest istotnym pierwiastkiem i należy pamiętać o jego uzupełnianiu. Warto jednak wyznawać zasadę, że w nadmiarze wszystko szkodzi, jest tak też w przypadku wapnia. Jego nadmiar, czyli hiperkalcemia może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Zapotrzebowanie na wapń

Jeżeli do organizmu nie dostarczamy produktów bogatych w wapń może dojść do hipokalcemii czyli niedoboru wapnia w organizmie. Prawidłowy poziom wapnia we krwi to 8,5–10,5 mg/dl. W przeliczeniu na miligramy zapotrzebowanie dla mężczyzn to 800 mgr, a dla kobiet 1100. Należy uważać na kawę, która wypłukuje wapń z organizmu, innym niebezpiecznym produktem jest alkohol, który zaburza wchłanianie witaminy D, a co za tym idzie wchłanianie wapnia.

Autor: Marzena Matyjasiak

Komentarze do: Objawy niedoboru wapnia (1)

fiona548
fiona548 27-02-2016 17:23

wapń z witaminą D

1

Czytałam, że żeby wapń dobrze się wchłaniał potrzebna jest witamina D. Moja mama ma problem z niedoborem wapnia i lekarz polecił jej ostatnio [reklama]... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze