Szukaj

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Gluten jest to białko roślinne zawarte w zbożach. Dieta bezglutenowa polega na eliminacji z jadłospisu produktów bogatych w gluten, takich jak pszenica, jęczmień, owies i wszystkich ich przetworów. Nie jest jednak konieczna rezygnacja z innych artykułów zbożowych.Dieta bezglutenowa jest zalecana dla osób cierpiących na trwałą nietolerancję glutenu zwaną celiakią, jak również dla osób, które są uczulone na gluten. Dieta bezglutenowa jest również zalecana w przypadku osób z objawami zespołu złego wchłaniania i zanikiem kosmków jelita cienkiego.

Tylko w przypadku osób cierpiących na trwałą nietolerancję glutenu (celiakię), dietę bezglutenową należy stosować przez całe życie. W innych przypadkach może być stosowana czasowo.

Kiedy należy przejść na dietę bezglutenową?


Na podstawie specjalistycznych badań, na przykład biopsji jelitowej lekarz może stwierdzić nietolerancje glutenu i wydać orzeczenie, kierujące pacjenta na dietę bezglutenową.  Wykonanie testów alergicznych i stwierdzenie alergii na gluten nie jest jednoznaczne z koniecznością przejścia na dietę. Pomimo stwierdzenia alergii na gluten wiele dzieci  go toleruje. Dlatego należy unikać próbnego lub zbyt pochopnego przejścia na dietę bezglutenową.


Na czym polega dieta bezglutenowa?


Zasad diety bezglutenowej należy bardzo dokładnie przestrzegać.

  • należy spożywać produkty pozbawione glutenu, czyli zawierające zboża. Są one oznaczone  specjalnym znakiem. Jest to przekreślony kłos.
  • w diecie bezglutenowej nie należy całkowicie rezygnować z produktów mącznych. Można spożywać te, które są wytwarzane ze zbóż pozbawionych glutenu, czyli kukurydzy, gryki, soi, sorgo, mąki ziemniaczanej i tapioki
  • w diecie bezglutenowej powinno się zwiększyć spożycie warzyw i owoców oraz roślin strączkowych, gdyż dostarczają witamin i minerałów
  • w czasie trwania diety przy skłonnościach do zaparć należy dodawać do posiłków otręby ryżowe, sojowe lub kukurydziane
  • należy spożywać pełnoziarnisty ryż oraz kaszę gryczaną, gdyż dostarczają węglowodanów

Gdzie można kupić produkty bezglutenowe?

Obecnie istnieje wiele gotowych produktów pozbawionych glutenu. W sklepach są dostępne  pozbawione glutenu  gotowe produkty takie jak pieczywo, makarony czy słodycze.

Żywność bezglutenową można obecnie nabyć w wybranych supermarketach, jak również jest ona dostępna w sklepach ze zdrową żywnością.

Coraz bardziej popularne staje się kupowanie produktów bezglutenowych przez internet. Za pośrednictwem Sieci można kupić produkty pozbawione glutenu bezpośrednio u producenta lub sklepach internetowych.

Komentarze do: Na czym polega dieta bezglutenowa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz