Szukaj

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Gluten jest to białko roślinne zawarte w zbożach. Dieta bezglutenowa polega na eliminacji z jadłospisu produktów bogatych w gluten, takich jak pszenica, jęczmień, owies i wszystkich ich przetworów. Nie jest jednak konieczna rezygnacja z innych artykułów zbożowych.Dieta bezglutenowa jest zalecana dla osób cierpiących na trwałą nietolerancję glutenu zwaną celiakią, jak również dla osób, które są uczulone na gluten. Dieta bezglutenowa jest również zalecana w przypadku osób z objawami zespołu złego wchłaniania i zanikiem kosmków jelita cienkiego.

Tylko w przypadku osób cierpiących na trwałą nietolerancję glutenu (celiakię), dietę bezglutenową należy stosować przez całe życie. W innych przypadkach może być stosowana czasowo.

Kiedy należy przejść na dietę bezglutenową?


Na podstawie specjalistycznych badań, na przykład biopsji jelitowej lekarz może stwierdzić nietolerancje glutenu i wydać orzeczenie, kierujące pacjenta na dietę bezglutenową.  Wykonanie testów alergicznych i stwierdzenie alergii na gluten nie jest jednoznaczne z koniecznością przejścia na dietę. Pomimo stwierdzenia alergii na gluten wiele dzieci  go toleruje. Dlatego należy unikać próbnego lub zbyt pochopnego przejścia na dietę bezglutenową.

Zobacz również:Na czym polega dieta bezglutenowa?


Zasad diety bezglutenowej należy bardzo dokładnie przestrzegać.

  • należy spożywać produkty pozbawione glutenu, czyli zawierające zboża. Są one oznaczone  specjalnym znakiem. Jest to przekreślony kłos.
  • w diecie bezglutenowej nie należy całkowicie rezygnować z produktów mącznych. Można spożywać te, które są wytwarzane ze zbóż pozbawionych glutenu, czyli kukurydzy, gryki, soi, sorgo, mąki ziemniaczanej i tapioki
  • w diecie bezglutenowej powinno się zwiększyć spożycie warzyw i owoców oraz roślin strączkowych, gdyż dostarczają witamin i minerałów
  • w czasie trwania diety przy skłonnościach do zaparć należy dodawać do posiłków otręby ryżowe, sojowe lub kukurydziane
  • należy spożywać pełnoziarnisty ryż oraz kaszę gryczaną, gdyż dostarczają węglowodanów

Gdzie można kupić produkty bezglutenowe?

Obecnie istnieje wiele gotowych produktów pozbawionych glutenu. W sklepach są dostępne  pozbawione glutenu  gotowe produkty takie jak pieczywo, makarony czy słodycze.

Żywność bezglutenową można obecnie nabyć w wybranych supermarketach, jak również jest ona dostępna w sklepach ze zdrową żywnością.

Coraz bardziej popularne staje się kupowanie produktów bezglutenowych przez internet. Za pośrednictwem Sieci można kupić produkty pozbawione glutenu bezpośrednio u producenta lub sklepach internetowych.

Komentarze do: Na czym polega dieta bezglutenowa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz