Szukaj

Dieta matki wpływa na ryzyko otyłości u jej dziecka

Nowe badania w The Faaseb Journal wykazują, że metylacje epigenetyczne, które blokują ekspresję genu POMC, prowadzą do opóźnionych odpowiedzi organizmu na stan sytości, przez co zwiększa się apetyt u dziecka, a to z kolei może prowadzić do otyłości.

Wiele badań naukowych potwierdziło, że nawyki żywieniowe matki przed zajściem w ciążę, w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią mają ogromny wpływ na dietę dziecka i jego skłonności do otyłości. Jednak do tej pory, mechanizmy stojące za tym zjawiskiem były niejasne. Według nowego badania opublikowanego we wrześniu 2014 roku w czasopiśmie FASEB Journal, naukowcy wykorzystali model zwierząt, dzięki któremu odszukali związek pomiędzy epigenetyczną dietą matki a ryzykiem otyłości u potomstwa.

Powiązania znaleziono w genie zwanym POMC, który zarządza obszarami mózgu, które kontrolują zachowania żywieniowe. Nadmiar metylacji w bloku sekwencyjnym DNA ma zdolność do wyrażania tego genu, co prowadzi do zwiększonej ilości spożywanego pokarmu oraz błędnej reakcji na uczucie sytości. To powoduje ostatecznie otyłość.

Aby uzyskać odpowiednie wyniki, zespół naukowców użył szczurów laboratoryjnych, które karmione były dietą wysoko tłuszczową, podczas gdy druga grupa badanych szczurów przyjmowała dietę standardową. W momencie pojawienia się potomstwa, zostało one oddzielone i karmione odpowiednimi dietami do momentu uzyskania „wieku” dojrzałości.

U szczurów analizowano krew, a konkretnie zawarte w niej hormony i inne składniki, które trafiają do mózgu i odpowiedzialne są za modyfikacje epigenetyczne zawierające również sekwencje DNA, co było podmiotem zainteresowań naukowców.

Wyniki wykazały, że samce szczurów karmione dietą o wysokiej zawartości tłuszczu zawierały liczne powiązania z zaburzeniami aktywności genów, które kontrolują również POMC. To powodowało wzrost otyłości i zaburzenia w odczuwaniu sytości. Jednakże u części szczurów, które również spożywały wysokie ilości tłuszczu, odnotowano laktacyjny spadek masy ciała. Stało się to przez ubytek masy laktacji i przez znormalizowany mechanizm epigenetyczny, który w przypadku otyłości ulega zaburzeniom, a to z kolei spowodowane było wcześniejszymi nawykami żywieniowymi matek.

Naukowcy odkryli, że kontrola genu POMC oraz interwencja w mechanizm epigenetyczny może byc kluczowym elementem do opracowania w przyszłości leku, który powinien pomóc zapobiegać otyłości już w najmłodszych latach.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Dieta matki wpływa na ryzyko otyłości u jej dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz