Szukaj

Zapobieganie przeniesieniu otyłości w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Jednym z aspektów otyłości jest jej znaczenie przed i w trakcie ciąży u kobiet otyłych i z nadwagą. Okazuje się, że ich potomstwo ma tendencję do większej wagi urodzeniowej i większej ilości tkanki tłuszczowej, a także przychodzi na świat z większym ryzykiem otyłości i chorób przewlekłych w późniejszym życiu.Mechanizmy oraz czynniki odżywiania, które mogą wpływać na otyłość przed i w trakcie życia płodowego pozostają niejasne.

Publikacja zamieszczona w Annals of Nutrition and Metabolism identyfikuje kluczowe czynniki prowadzące do otyłości.

Prenatalne faktory obejmują dietę kobiety, przybieranie na wadze i metaboliczne zaburzenia w trakcie ciąży. Dieta po porodzie oraz praktyki karmienia, tak samo jak i aktywność fizyczna i rodzinny styl życia również determinują długoterminowe zagrożenia dla zdrowia.

Większość klinicznych badań przestudiowała informacje tylko na temat diety kobiet przed i w trakcie ciąży. Łączna analiza danych z badań nad kobietami ciężarnymi i niemowlętami, w tym analiza diety dla obu tych grup, będzie wielkim krokiem naprzód, piszą autorzy.


Podkreślają, że jest to wielkie wyzwanie, ponieważ każde badanie różni się pod kątem jakości danych zebranych na temat diety.

Prof. Michael Symonds z University of Nottingham dodaje: jeżeli chodzi o przybieranie na wadze w czasie ciąży, pomiar ten powinien być uzupełniony danymi na temat składu ciała i odpowiedzi endokrynnej i metabolicznej u kobiety i jej potomstwa.

Lepsze poznanie tych czynników i mechanizmów może skutkować bardziej ukierunkowanymi poradami żywieniowymi dla kobiet, zwłaszcza otyłych, w celu poprawy stanu zdrowia i odżywiania, przed, w trakcie lub po ciąży.

Niezwykle ważne jest bowiem zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu tkanki tłuszczowej zarówno zarówno u kobiety, jak i u niemowlęcia w przyszłości, konkluduje uczony.

Publikacja podsumowuje wnioski z warsztatów zorganizowanych przez International Life Sciences Institute (ILSI) Europe w październiku 2011 roku.

Komentarze do: Zapobieganie przeniesieniu otyłości w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz