Szukaj

Zabiegi kosmetyczne zabronione w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Salony kosmetyczne kuszą kobiety w ciąży zabiegami, maseczkami, które mają poprawić ich wygląd. Jednak, uwaga, nie wszystkie zabiegi kosmetyczne są dozwolone! Niektóre z nich mogą zaszkodzić nie tylko kobiecie, ale i dziecku. I to poważnie.

Zabiegi kosmetyczne zabronione w ciąży

Przede wszystkim przyszła mama powinna zapomnieć o solarium i intensywnym opalaniu w trakcie ciąży. Organizm nie tylko może ulec przegrzaniu, ale szalejące hormony połączone i intensywnym działaniem promieni UV mogą doprowadzić do powstawania plam  pigmentacyjnych, które najczęściej tworzą się na twarzy i dekolcie.

Niedopuszczalna jest również depilacja laserowa czy ultradźwiękowa, które podrażniając skórę prowadzą do poparzeń, ale także mogą wywoływać silne skurcze macicy, a w efekcie nawet poronienie.

Ryzykowne jest nawet farbowanie włosów. Zawarty w farbie amoniak może przedostać się do krwioobiegu, a następnie do łożyska i wywołać u płodu reakcje uczuleniowe. Chociaż taki scenariusz jest raczej rzadki, ginekolodzy przestrzegają kobiety przed częstym stosowaniem farb do włosów.

Zakazane są również wszelkie zabiegi wyszczuplające i drenujące, np. zabiegi z użyciem alg, powodują one podwyższenie ciśnienia, co jest bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż prowadzi do odklejenia się łożyska, niedotlenienia płodu, a nawet jego obumarcia. Takie zabiegi mogą przyczynić się do wystąpienia bólów głowy, wymiotów, puchnięcia nóg, nadmiernego przyrostu masy ciała, czy zaburzeń widzenia.

Ginekolodzy odradzają również wizyty w saunie. Podwyższona temperatura może prowadzić do szybszej pracy serca, a tym samym rozszerzenia naczyń krwionośnych i występowania żylaków. Co więcej, istnieje również ryzyko wystąpienia nagłych skurczów macicy, mogących doprowadzić do wcześniejszego porodu.

Skóra w czasie ciąży jest bardzo wrażliwa, dlatego łatwo doprowadzić do reakcji uczuleniowych. Należy więc unikać wszelkich eksperymentów z nowymi kremami, a także peelingów, okładów, zabiegów złuszczających czy zamykających naczynka, wykonywania makijażu permanentnego, czy zabiegów likwidujących przebarwienia i blizny. Trzeba również rozsądnie kupować nowe kosmetyki w drogerii czy aptece.

Kobiety w ciąży powinny unikać specyfików mających w składzie witaminę A oraz jej pochodne, które w nadmiarze prowadzą do uszkodzenia płodu. Kwas salicylowy, zawarty np. w kosmetykach przeciwtrądzikowych może prowadzić do wad wrodzonych, czy zaburzeń krzepnięcia krwi u noworodka.

Również fluor zawarty w pastach do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, w nadmiarze może być toksyczny dla płodu. Poza tym, ftalany, które zaburzają gospodarkę hormonalną oraz tetracyklina, która może uszkodzić płód i toksycznie działać na wątrobę matki. Nie znaczy to jednak, że wszystkie zabiegi kosmetyczne są w ciąży zabronione, istnieje wiele bezpiecznych kuracji, należy je jednak stosować z głową.

Beata Marcinowska

Komentarze do: Zabiegi kosmetyczne zabronione w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz