Szukaj

Jak odpowiednio pielęgnować cerę mieszaną?

Podziel się
Komentarze0

Wiele kobiet boryka się z problemem cery mieszanej. Jeżeli Twoja skóra błyszczy się w okolicach strefy T, czyli czoła, nosa i brody i jest sucha bądź normalna w pozostałej części twarzy - to również masz ten problem. Jak o taką skórę odpowiednio zadbać? Jaki makijaż do niej dobrać?

Jak odpowiednio pielęgnować cerę mieszaną?

Co zrobić, aby skóra się nie błyszczała? Takie pytania codziennie zadają sobie posiadaczki cery mieszanej. Niestety dbanie o ten typ cery jest bardzo trudne. Nie wystarczy tutaj tylko jeden krem bądź odpowiedni żel do mycia twarzy i tonik. Często trzeba zaopatrzyć się w co najmniej dwie linie kosmetyków pielęgnacyjnych do cery mieszanej i normalnej, a także zadbać o codzienną pielęgnację, aby cera stała się „znośna”.

Jakie kosmetyki są najlepsze?


Najlepiej używać jest dwóch serii kosmetyków. Jedna linia do cery szybko przetłuszczającej się, a druga w zależności od rodzaju cery - do normalnej, bądź suchej. Mimo, że takie kuracje są kosztowne, to jednak konieczne. Używanie jednego typu kremu nie zadziała na wszystkie potrzeby wymagającej cery. Krem matujący skutecznie ją wysuszy nie tylko w okolicach strefy T, ale również tam, gdzie nie jest to wskazane. Z kolei krem natłuszczający spowoduje jeszcze większe błyszczenie skóry.

Źle dobrane kosmetyki również mogą przyczynić się do pobudzenia gruczołów łojowych do pracy, a w szczególności, gdy będziemy używać kosmetyków do cery tłustej. Preparaty te będą nam bowiem nadmiernie wysuszać skórę, a to spowoduje, że zacznie się ona bronić i wytwarzać o wiele więcej łoju, niż powinna. Jeżeli chodzi o żele bądź mleczka to twarzy, to oczywiście powinno się ich używać codziennie. Warto zaopatrzyć się też w żele antybakteryjne, gdyż przy tego typu cerze, mogą pojawiać się wytryski i zaczerwienienia na twarzy. Tonik natomiast powinien być bezalkoholowy, gdyż będzie on łagodniejszy dla cery i nie będzie powodować nadmiernej suchości. Raz lub dwa razy w tygodniu zaleca się wykonanie peelingu, aby złuszczyć nadmiar naskórka.


Co z kosmetyką kolorową?


Oczywiście, że nie trzeba rezygnować z makijażu. Jednak jest kilka zasad, według których należy się kierować przy doborze kosmetyków, aby makijaż wyglądał naturalnie, a jednocześnie by nie zatykał porów i nie pobudzał gruczołów łojowych. 

Jeżeli chodzi o podkład, najlepiej używać tych matująco-nawilżających, gdyż będą zarówno matować błyszczące się miejsca, a jednocześnie nawilżać pozostałe partie twarzy. Można również użyć pudru sypkiego, bądź w kamieniu, który dodatkowo zapobiegnie „świeceniu się” skóry na kilka godzin. W ciągu dnia należy jednak kilka razy poprawiać makijaż, a w szczególności, kiedy będziemy przebywać w zmiennych warunkach. Można również zaopatrzyć się w bibułki, które będą pochłaniać łój. Bibułki te stosuje się zarówno przed wykonaniem makijażu, jak i w trakcie dnia, w celu zmatowienia twarzy.

Jak sprawdzić swój typ skóry?

W sytuacji kiedy nie jesteśmy do końca pewne, jaki typ cery posiadamy, warto wybrać się do kosmetyczki, która zrobi odpowiedni test, a także dobierze najbardziej odpowiednie kosmetyki. Dzięki właściwym zabiegom skóra stanie się bardziej matowa a gruczoły łojowe nie będą tak intensywnie pracować. Same również możemy sprawdzić nasz typ cery, wystarczy, że umyjemy twarz rano i pozostawimy ją na godzinę. Jeżeli po tym czasie zobaczymy błyszczące się miejsca w okolicach strefy T, a na pozostałej części twarzy nie zauważymy zmian, to znaczy, że mamy problem z cerą mieszaną.

Gdy chcemy zmniejszyć nasze problemy z cerą mieszaną, powinnyśmy o nią codziennie dbać, gdyż regularna pielęgnacja sprawi, że gruczoły łojowe nie będą tak intensywnie pracować, a skóra dodatkowo będzie odpowiednio nawilżona. Należy jednak pamiętać, że źle dobrane kosmetyki i nieodpowiednia higiena mogą spowodować, iż stan cery się pogorszy i problemy będą narastać.

Autor:

Sylwia Kubisztal

Komentarze do: Jak odpowiednio pielęgnować cerę mieszaną?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz