Szukaj

Wysokie ciśnienie ciężarnej może wpłynąć na IQ dziecka

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania przeprowadzone przez Amerykańskich naukowców sugerują, że jeśli ciśnienie krwi matki w czasie ciąży jest wysokie, zdolności umysłowe dziecka mogą być spowolnione. Wyniki badania zostały opublikowane 3 października w internetowym czasopiśmie Neurology® wydawanym przez Amerykańską Akademię Neurologiczną.- Wysokie ciśnienie krwi, a także związane z nim warunki, takie jak np. stan przedrzucawkowy przyczyniają się do komplikacji około 10% wszystkich ciąż. Co więcej, mogą wpływać na środowisko w jakim rozwija się płód - powiedziała autorka badania Katri  Räikönen, PhD z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) - Opierając się na wynikach naszych badań sugerujemy, że nawet niewielkie problemy ze zdolnościami umysłowymi u osób w podeszłym wieku, mogą mieć swe źródło w okresie prenatalnym.

Na podstawie rejestru ciśnienia krwi u kobiet ciężarnych, naukowcy odnaleźli i przebadali 398 osób urodzonych w latach 1934-1944, których matki w czasie ciąży miały wysokie ciśnienie krwi.

Zdolności umysłowe owych osób zostały zbadane w wieku 20 lat oraz później, gdy osoby te osiągnęły wiek 69 lat. Test mierzył zdolności językowe, matematyczne oraz wyobraźnię przestrzenną.

Badacze dowiedli, że osoby których matki miały wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży, w wieku 69 lat zdawali testy aż o 4,36 pkt gorzej niż osoby, których matki nie miały tego problemu.

Grupa osób których matki miały problemy z ciśnieniem, okazała się także słabsza w trakcie testów przeprowadzonych, gdy badani mieli 20 lat. Różnice najwyraźniej odznaczały się w trakcie rozwiązywania zadań matematycznych.

Komentarze do: Wysokie ciśnienie ciężarnej może wpłynąć na IQ dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz