Szukaj

Wirus dolnych dróg oddechowych, przekazywany już w życiu płodowym, może być odpowiedzialny za astmę

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z badań szpitala Cleveland Clinic Children's Hospital, wirus nieżytu nosa (Respiratory Syncytial Virus - RSV) może być przenoszony z matki na dziecko już w czasie ciąży. Ten wirus jest najczęstszą przyczyną infekcji dolnych dróg oddechowych wśród niemowląt i dzieci.Podczas badań prowadzonych na zwierzętach dowiedziono, że wirus RSV może rozprzestrzeniać się z układu oddechowego ciężarnej samicy poprzez łożysko do płodu.

Po narodzeniu wirus znajduje się u noworodka w płucach, gdzie następnie pozostaje na stałe i jest obecny w czasie rozwoju aż do wieku dorosłego.

RSV jest uważany za główną przyczynę występowania zapalenia płuc u dzieci, a być może jest również odpowiedzialny za astmę.


Autor badań, Giovanni Piedimonte z Cleveland Clinic Children's Hospital and the Pediatric Institute uważa, że choroby spowodowane wirusem RSV we wczesnym wieku mogą powodować nawracające przypadki świszczącego oddechu i astmy.

Wyniki badań przeciwstawiają się wcześniejszemu przekonaniu, że choroby wywołane wirusem RSV są nabywane w czasie życia, a naukowcy zwracają uwagę na występowanie ich u płodu już w czasie ciąży. To może skutkować bardzo poważnymi i długotrwałymi szkodami w jego rozwoju.

Badania zostały uzupełnione o eksperymenty na zwierzętach, którym wszczepiono wirusa RSV w czasie ciąży. Wśród zainfekowanych u 30% znaleziono wirusa już w płodzie, wśród 40% noworodków wirus obecny był w płucach, a 25% z tych, która osiągnęła wiek dorosły, również była zarażona.

Komentarze do: Wirus dolnych dróg oddechowych, przekazywany już w życiu płodowym, może być odpowiedzialny za astmę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz