Szukaj

Ryzyko zajścia w ciążę wśród otyłych dziewcząt

Podziel się
Komentarze0

Jak twierdzą socjolodzy, ryzyko zajścia w ciążę wśród młodych kobiet w szkołach średnich może zależeć od coraz większych proporcji otyłości na łonie populacji. Badania pokazują, że wraz ze zwiększającą się liczbą uczniów z nadwagą, więcej otyłych uczennic zachodzi w ciążę.Jennifer Buher Kane z Carolina Population Center w University of North Carolina zauważa, że generalnie otyłe uczennice są mniej zagrożone ciążą, jednak w rzeczywistości zależy to od typu szkoły, do której uczęszczają.

Zazwyczaj służba zdrowia skupia się na czysto biologicznym powiązaniu ciąży z otyłością, ale socjolodzy zwracają uwagę na to, że osoby z nadwagą, przez uprzedzenia, z którymi się spotykają, mają mniejsze możliwości tworzenia związków zarówno emocjonalnych, jak i seksualnych.

Michelle Frisco z Penn State stwierdza, że jednak sytuacja jest inna w szkołach, w których dużo jest osób otyłych – wraz z większą możliwością budowania bliższych relacji, częstsze są przypadki zachodzenia w ciążę wśród dziewcząt z nadwagą, zgodnie z zasadą, że zwykle staramy się tworzyć związki z osobami fizycznie podobnymi do nas samych.

Analizując ryzyko zajścia w ciążę wśród młodych kobiet z nadwagą i bez, naukowcy stwierdzili, że duża liczba otyłych osób w szkole nie sprawiła, że dziewczyny o normalnej wadze częściej zachodziły w ciążę. Natomiast wraz ze zwiększoną ilością osób z nadwagą w szkole, więcej dziewcząt otyłych zachodziło w ciążę.


Ta tendencja stale rośnie i w końcu ryzyko zajścia w ciążę wśród dziewcząt z nadwagą przewyższyło ryzyko wśród dziewcząt o normalnej wadze. Warto dodać, że około 17% uczniów szkół średnich w czasie badania było otyłych.

Dane ponad czterech tysięcy osób, których dotyczyło badanie, zostały zebrane przez National Longitudinal Study of Adolescent Health spośród 102 szkół średnich na terenie Stanów Zjednoczonych.

Ocena, że dane osoby są otyłe, została wystawiona poprzez sprawdzenie stosunku ich wzrostu do wagi oraz przy użyciu wskazówek z Centers for Disease Control and Prevention, dotyczących otyłości.

Jak mówi Jennifer Buher Kane, z jednej strony młode kobiety cierpiące na otyłość mają mniej możliwości tworzenia relacji seksualnych, z drugiej strony, jeśli już do tego dochodzi, czują się w nich również mniej pewnie. Badania pokazują, że w związku z tym są bardziej skłonne do ryzykownych zachowań seksualnych, takich jak seks bez zabezpieczeń.

Co więcej, częściej zażywają narkotyki lub alkohol przed stosunkiem, co często prowadzi do braku stosowania antykoncepcji w jego trakcie.

Michelle Frisco z Penn State dodaje, że służba zdrowia nie może dłużej ignorować wyników badań i twierdzić, że ryzyko zajścia w ciążę wśród otyłych dziewcząt jest minimalne. Uczniów z nadwagą jest coraz więcej i jeżeli chcemy nauczyć wszystkie młode kobiety podejmowania mądrych decyzji, musimy zrozumieć, że większy rozmiar wymaga innego podejścia.

Komentarze do: Ryzyko zajścia w ciążę wśród otyłych dziewcząt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz