Szukaj

Prawdy i mity o ciąży

Podziel się
Komentarze0

Zarówno do planowania ciąży jak i jej przechodzenia należy podejść rozważnie. W wielu przypadkach nie wystarczą opinie i porady koleżanek. Lista rzeczy, które kobieta w ciąży robić powinna lub nie, jest długa. Co jednak jest faktem a co mitem? Na te pytania może odpowiedzieć tylko ekspert.  

Prawdy  i mity o ciąży

Specjalista najlepiej doradzi co jeść, a z czego zrezygnować, które objawy są niepokojące a które są naturalne w okresie ciąży.

Świadomość kobiety o chęci założenia rodziny nie jest jeszcze planowaniem ciąży.  Planowanie bowiem zaczyna się od działań. Po pierwsze należy udać się do lekarza i zrobić wszystkie wskazane przez niego badania np. tarczycy. Po drugie odpowiednio wcześnie zacząć stosować odpowiednią suplementację diety np. kwas foliowy, oraz zaplanować zdrowe odżywianie, które jest bardzo ważne w ciąży, przed nią i w okresie karmienia.


Ciąża to nie choroba

Nudności oraz nietypowe uczucie rozciągania macicy nie są chorobą, a jedynie fizjologiczną reakcją na ciążę. Nie powinno się jednak lekceważyć takich objawów jak krwawienie, z którym należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wymioty najczęściej zdarzają się rano, lecz niektóre kobiety odczuwają je przez cały dzień. W większości przypadków powinny minąć na początku czwartego miesiąca ciąży. Kłucie w podbrzuszu czyli rozciąganie macicy najczęściej występują z kolei w trzecim trymestrze ciąży i związane są z przygotowaniem organizmu do porodu. Krwawienie, które zdarza się co piątej kobiecie na szczęście nie zawsze grozi poronieniem. Powinno się jednak pamiętać, że jest to sygnał, aby udać się do lekarza i bardziej oszczędzać swoje ciało oraz siły.


Jestem w ciąży - mogę wszystko jeść

Istnieje grupa produktów, których kobieta ciężarna nie powinna jeść pod żadnym pozorem. Surowe lub niedogotowane mięsa, ryby mogą zawierać mikroorganizmy wywołujące toksoplazmozę zagrażającą nie tylko rozwojowi, ale i życiu płodu. Mleko powinno być z kolei przegotowane oraz spasteryzowane. Trzeba też pamiętać o produktach, które są źródłem bakterii chorobotwórczej stanowiącej zagrożenie dla płodu. Należą do nich między innymi uwielbiane przez niejedną kobietę w ciąży – sery pleśniowe.


Ruch dotlenia

Jeżeli kobieta nie otrzymała przeciwwskazań od lekarza, może spokojnie udać się na niedługi spacer. Umiarkowany wysiłek przyszłej mamy z pewnością nie zaszkodzi dziecku. Nie każda kobieta może sobie jednak na to pozwolić. W okresie, kiedy ciąża jest zagrożona poronieniem lub przedwczesnym porodem nawet krótki spacer na powietrzu powinna skonsultować z lekarzem. Powszechna opinia o dotlenianiu zarówno siebie jak i dziecka nie zawsze jest zgodna z oceną specjalisty. Lekarz oraz przyszła mama muszą raz na jakiś czas sprawdzić stan płodu, a najbezpieczniejszą i najpowszechniejszą metodą jest  USG. To proste i bezbolesne badanie powinno być wykonane przynajmniej trzykrotnie w trakcie ciąży. Do dwunastego tygodnia badanie wykonuje się sondą dopochwową później tradycyjną, czyli przez brzuch. Pomimo różnych spekulacji i pogłosek, jak dotąd nie udowodniono żadnych negatywnych skutków USG ani dla kobiety, ani dla płodu.


Lampka wina jest dobra na wszystko

Mit! Alkohol jest stanowczo zabroniony w czasie ciąży. Może być przyczyną uszkodzenia dziecka, w tym opóźnienia umysłowego i zaburzeń w rozwoju. Alkohol przenika do krwi dziecka i pozostaje w jego organizmie dwa razy dłużej, niż w ciele dorosłego. Choć drink od czasu do czasu nie musi być niebezpieczny, nie ustalono dotąd dozwolonej bezpiecznej ilości. Dlatego eksperci zakładają, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może wpłynąć negatywnie na dziecko.Seks w ciąży - tak czy nie?

O tym najlepiej porozmawiać z lekarzem, ale jeżeli nie ma przeciwwskazań, to nie musimy się wstrzymywać. Nie ma wątpliwości, że Twoje współżycie z partnerem w czasie ciąży ulegnie zmianie, co nie oznacza, że nie możecie się kochać i czerpać radości ze zbliżenia. Każda ciąża jest inna, dlatego może zdarzyć się tak, że nie będziecie mogli współżyć w czasie jej trwania.

W tym wypadku potrzeba dużo zrozumienia i wsparcia ze  strony partnera. Kobieta nadal chce się czuć atrakcyjna, kochana i pociągająca mimo, że nie zawsze może współżyć. Seks zabroniony jest najczęściej w paru przypadkach. Jeśli kobieta wcześniej poroniła lub jej poprzednia ciążka ukończyła się przedwczesnym porodem, zdecydowanie powinna wstrzymać się od kontaktów seksualnych z partnerem. Wstrzemięźliwość powinna być również zachowana kiedy u kobiety występują i powtarzają się plamienia lub krwawienia. To samo tyczy się sytuacji, gdy kobiecie pękł pęcherz owodniowy, gdy występuje u niej infekcja dróg rodnych lub kiedy łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione. Z seksu powinno się również zrezygnować w czasie trwania ciąży mnogiej.


Podróż z brzuchem


Ciąża to nie choroba! Jeśli tylko lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, można podróżować nawet do ostatnich tygodni ciąży. Oczywiście pod warunkiem, że zachowa się pewne środki ostrożności przed wyjazdem, w trakcie podróży i na miejscu pobytu. Zwykle kobiety w ciąży mają większe predyspozycje do mdłości podczas podróży, dlatego dobrze jest mieć pod ręką trochę jedzenia (np. suchych owoców, herbatników) i słodyczy. Jeśli więc będziesz podróżowała samochodem albo samolotem, rozciągaj się i spaceruj przez parę minut co dwie godziny. Warto jednak przedsięwziąć środki ostrożności i unikać ryzykownych zajęć (np. nurkowania), jak również nie wyjeżdżać w miejsca, gdzie dostęp do lekarza jest utrudniony lub gdzie występuje malaria. Poza tym odradza się wyjazdy w miejsca położone wysoko nad poziomem morza, tam gdzie przed przyjazdem trzeba się zaszczepić żywą szczepionką lub gdzie istnieje zagrożenie chorobami roznoszonymi przez insekty. Zazwyczaj lekarz wyraża zgodę na podróżowanie do 35 tygodnia ciąży.


Żelazo – ważny suplement diety


Z suplementacją diety nie można przesadzać. Nie każde witaminy i minerały są odpowiednie dla wszystkich kobiet. Żelazo przeznaczone jest dla kobiet które zmagają się z anemią czy  niedokrwistością. Jeżeli wszystkie badania są w normie nie ma potrzeby przyjmowania niektórych składników, które mogą nawet zaszkodzić zarówno matce jak i płodowi. Przy wyborze preparatów należy również pamiętać, że skutkiem niektórych z nich mogą być zaparcia. W takiej sytuacji można znaleźć zamiennik danych pigułek. Suplementy diety nie powinny być przyjmowane, jeśli regularne badania wykazują  pożądany poziom danych witamin i minerałów w organizmie. 


Kwas foliowy przez cały okres ciąży?


Badania naukowe dowodzą, iż regularne zażywanie kwasu foliowego przed i w czasie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka nawet o ponad 70 procent, ale działa w ten sposób tylko do 6 tygodnia ciąży i dlatego szczególnie powinien być przyjmowany przed zajściem w ciążę. Dobrym i naturalnym źródłem są nie tylko warzywa liściaste takie jak szpinak, brokuły, kapusta czy sałata, ale i  rośliny strączkowe, owoce (maliny, kiwi, awokado), kiełki pszenne, żółtka jaj, wątroba, nerki. Trzeba jednak pamiętać, że kwas foliowy jest bardzo wrażliwy na działanie promieni słonecznych i wysoką temperaturę. Warzyw bogatych w witaminę w takim przypadku nie gotujemy - tylko jemy na surowo lub „parzymy”.


DHA jest potrzebne dla przyszłej mamy i dziecka

DHA, kwas z grupy Omega 3 odpowiedzialny jest za wykształcenie prawidłowego funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego, rozwój komórek nerwowych, mózgu oraz wzroku. Znajdziemy go w tłustych rybach takich jak śledzie, łososie czy makrele, dlatego kobieta w ciąży powinna spożywać ryby przynajmniej 2 razy w tygodniu. Nie zaleca się jednak jedzenia ryb wędzonych, całkowicie przeciwwskazane są surowe. Kupując ryby należy wiedzieć, że niektóre z nich mogą zawierać śladowe ilości metali ciężkich (np. tuńczyk, rekin), szkodliwych dla rozwoju płodu. Przyjmowanie DHA najlepiej jest rozpocząć od pierwszego trymestru do całego okresu karmienia piersią.

- To jak ważna jest odpowiednia dieta dla kobiet w ciąży czy też matek karmiących wiedzą niemalże wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak ta dieta naprawdę powinna wyglądać, aby dostarczała odpowiednich elementów dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz samej matki - mówi prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski, ginekolog, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Verco - Z pewnością podczas budowania odpowiedniego menu warto wesprzeć się poradą lekarza czy też dietetyka. Najnowsze badanie pokazują, jak bardzo ważą rolę w diecie spełniają kwasy DHA z grupy omega – 3. Jeśli kobiety jedzą za mało ryb muszą uwzględnić odpowiednią suplementację diety, choćby preparatem Pregna250 DHA.


Więcej informacji: www.polkaintymnie.pl

***

Pregna250 DHA to nowoczesny suplement diety polecany kobietom w okresie ciąży i matkom karmiącym piersią, w celu uzupełnienia w diecie niedoboru DHA (kwasu dokozaheksaenowego). Pregna250 DHA zawiera cenne DHA, w ilości zgodnej z polskimi zaleceniami Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji DHA i innych kwasów tłuszczowych omega 3 w populacji ciężarnych i karmiących piersią.

Verco Sp. z o.o. to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma na rynku farmaceutycznym i FMCG. Jej działania skierowane są do dzieci i ich rodziców oraz do kobiet w ciąży. W ofercie firmy znajdują się wysokiej jakości produkty żywieniowe dla niemowląt i małych dzieci – mleka modyfikowane i kaszki HUMANA, herbatki oraz woda dla niemowląt HUMANA, a także produkty  z rynku farmaceutycznego: nowoczesne suplementy diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią – PregnaPLUS i Pregna 250 DHA, suplement diety skutecznie wspomagający prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych - Femisept URO oraz probiotyk nowej generacji - Trivagin. Nowością w ofercie są plastry na blizny SUTRICON oraz linia produktów SHOU.

Komentarze do: Prawdy i mity o ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz