Szukaj

Ponad 80% kobiet z cukrzycą ciężarnych bez opieki po porodzie

Podziel się
Komentarze0

Badania naukowe, przeprowadzone przez naukowców z University of Surrey w Anglii i przedstawione w ubiegły czwartek (14 marca) podczas konferencji Diabetes UK Professional Conference 2013, prezentują niepokojące wyniki. Zgodnie z nimi, na prawie 800 kobiet z cukrzycą ciążową w Anglii, tylko 102 (13%) miały po porodzie zmierzony poziom glukozy we krwi, tak jak jest to zalecane przez narodowe wytyczne.National Institute for Health and Clinical Excellence zaleca, aby kobietom, u których rozpoznano cukrzycę ciężarnych, zmierzono poziom cukru we krwi sześć tygodni po porodzie i raz do roku w kolejnych latach.

Cukrzyca ciężarnych dotyczy około 3,5% wszystkich ciąż w Anglii i Walii. Choroba pojawia się najczęściej w drugim trymestrze ciąży i w większości przypadków można kontrolować jej przebieg za pomocą odpowiedniej diety.

Kobiety, które doświadczyły cukrzycy ciężarnych, są również bardziej zagrożone rozwojem cukrzycy typu II po porodzie.

Wyniki badań naukowych ujawniły też, że 8% kobiet, u których poziom glukozy we krwi został zmierzony po porodzie, miało niepokojące wyniki, u 2% rozpoznano cukrzycę typu 2, a u 6% stwierdzono stan przedcukrzycowy.


Simon O'Neill, dyrektor Health Intelligence and Professional Liaison w Diabetes UK, stwierdził, że kobiety, które należą do grupy zwiększonego ryzyka, mogą je zmniejszyć, a nawet zapobiec wystąpieniu tej nieuleczalnej choroby, poprzez zapewnienie sobie odpowiedniej opieki po porodzie.

Już w tej chwili odnotowuje się w Anglii i Walii wzrost występowania cukrzycy typu 2, więc wspieranie i regularne badania kobiet, które są w grupie wysokiego ryzyka, mogłoby przyczynić się do zmniejszenia zapadalności na tę chorobę.

Mierzenie poziomu glukozy we krwi powinno być powszechną praktyką, a młode kobiety z cukrzycą ciężarnych nie powinny mieć problemu z poproszeniem lekarzy o wizytę kontrolną. Jest to bowiem dla nich jedyny sposób prewencji.

Kierujący badaniami dr Andrew McGovern zauważył, że zazwyczaj badania kontrolne kobiet, mających wcześniej cukrzycę ciężarnych, są nieregularne.

Jednym z pomysłów zainspirowanych wynikami badań jest stworzenie specjalnego systemu z bazą danych kobiet będących w grupie ryzyka, tak aby mógł on przypominać o ich corocznych wizytach kontrolnych.

Komentarze do: Ponad 80% kobiet z cukrzycą ciężarnych bez opieki po porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz