Szukaj

Podczas ciąży stopy zmieniają kształt

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone na University of Iowa potwierdza to, co kobiety ciężarne od dawna podejrzewały – przebyta ciąża na stałe zmienia rozmiar i kształt ich stóp. Czy zmiany te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia stawów?Płaskostopie to problem, który często pojawia się u ciężarnych kobiet. Podbicie stopy spłaszcza się być może z powodu zwiększonej masy ciała oraz wzrostu rozluźnienia stawów.

Nowe badanie, opublikowane w marcowym wydaniu American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation dowodzi, że taka utrata wysokości podbicia jest trwała.

- Słuchałem wypowiedzi kobiet, które zwracały uwagę na zmiany w rozmiarze buta, następujące – w ich opinii – podczas ciąży, ale nie znalazłem nic na ten temat w czasopismach medycznych i w książkach – mówi Neil Segal, profesor ortopedii i rehabilitacji na UI. - Żeby zweryfikować tę kwestię w sposób naukowy, zmierzyliśmy stopy kobiet na początku ciąży i pięć miesięcy po porodzie. Odkryliśmy, że ciąża naprawdę prowadzi do stałych zmian w kształcie stóp kobiecych.


W badaniu prowadzonym na UI wzięło udział 49 ciężarnych kobiet, od których zebrano statyczne i dynamiczne pomiary podbić stóp, w czasie pierwszego trymestru ciąży oraz ponownie – pięć miesięcy po rozwiązaniu. Naukowcy spostrzegli, że po zakończonych obserwacjach około 60-70% z nich miało stopy dłuższe i szersze.

Badanie ukazało zwłaszcza, że wysokość podbicia i środek jego ciężkości malały znacząco od wczesnej ciąży do pięciu miesięcy po urodzeniu, powodując odpowiedni wzrost w długości stopy (pomiędzy 2 mm a 10 mm) i spadek podbicia. Jednakże nie wykryto znaczącej zmiany w rozkładzie nacisku.

Badanie poza tym dowiodło, że o ile pierwsze ciąże mogą tłumaczyć wiele z obserwowanych zmian, o tyle ewentualne drugie, trzecie i kolejne nie powinny mieć wpływu na strukturę stóp.

- Wiemy, że kobiety, a zwłaszcza kobiety, które mają dzieci, są nadmiernie dotknięte zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi - mówi dr Segal, będący również profesorem radiologii i epidemiologii na UI oraz dyrektorem Clinical Osteoarthritis Research Program. - Możliwe, że zmiany stóp zachodzące podczas ciąży mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego w porównaniu z mężczyznami, kobiety są bardziej narażone na ból czy zapalenie stawów – stóp, kolan, bioder i kręgosłupa.

Prof. Segal planuje przeprowadzić więcej analiz w celu ustalenia, czy zmiany w kształcie stóp prowadzą w późniejszym życiu do problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów. Prowadzi ponadto badania poświęcone ochronie zdrowia mięśniowo-szkieletowego kobiet w ciąży.

Komentarze do: Podczas ciąży stopy zmieniają kształt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz